Dünya

Zürih’te Irkçı ve Ayrımcı Politikalar Protesto Edildi!

Zürih: İsviçre’de giderek artan ırkçı – ayrımcı yasa ve politikalara karşı, Anti-Rasistische Platform CH oluşturularak “Irkçı ve Ayrımcı Politikalara Son, Herkese Eşit Haklar“ adlı bir kampanyanın örgütleneceğini basın ve kamuoyu ile daha önceden paylaşmıştı.

İçinde İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF)İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu İsviçre Demokratik Haklar Federasyonuİsviçre Kürt Dernekleri FederasyonuZürih Halk Eviİsviçre Demokratik Alevi Federasyonu 1. Mayıs Komitesi’nin bulunduğu Platform, 15 Eylül 2012 tarihinde Zürich Helvetiaplatz’da bir miting gerçekleştirerek kampanya’yı başlatmış oldu.

Saat 14. 30 da başlayan mitinge Platform adına konuşan temsilci, sözde dünya’nın en “demokratik” ülkelerinden biri olarak lanse edilen İsviçre’de durumun sanıldığının aksi yönde olduğunu vurgulayarak ciddi bir muhalefetin gelişmesine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Gasp edilmiş temel haklarımızı geri alma mücadelesi ancak ortak, birleşik bir mücadele ile olacaktır” diyen temsilci kampanya hakkında da bilgiler verdi. Platform olarak protestoculuktan çıkarak hak alıcı somut eylemliklerin yapılması gerektiğini bu nedenle de “suç işleyen göçmeni sınır dışı etme”, “bir ailede suç işlendiğinde tüm ailenin sınır dışı edilmesi”, yasasının iptali için imza kampanyası başlatıldığını belirtti. Aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi’nin (SVP) başını çektiği sağ ittifakın referandumdan geçirerek parlamentoya sunduğu bir dizi yasaların içinde adeta mültecileri, Nazi dönemini anımsatan toplama kamplarına yerleştirmeye çalışan İsviçre devleti suç işlemeye devam etmektedir.

Uluslararası sözleşmelere imza atmış bir ülke olarak iltica hakkını koruması gerekirken, bu hakları yok eden uygulamalar ve daha birçok örnekte olduğu gibi bugün de yine göçmenler hedefte durmaktadır.

Son olarak da “siyasi sığınma talebinde bulunan bir politik mülteci geldiği ülkede muhalif bir faaliyet yürütmesi yasaklanıyor” diyen temsilci, İsviçre’de bulunan tüm demokrat, devrimci güçlerin bu gidişata dur demesi gerektiğini vurguladı. “Bu anlamıyla  “Irkçı ve Ayrımcı Politikalara Son, Herkese Eşit Haklar!’ şiarıyla başlattığımız bu kampanya haklarımızın geri almak ve halkların kardeşliğini pekiştirmek için elzem bir durumdur.” Diyrek kampanyanın önemine dikkat çekti. Kampanya, İsviçre’nin pek çok şehrinde milletvekilleri, sendikacılar ve yazarların katılımıyla imza stantları, paneller ve mitinglerle devam edecek kampanya 15 Kasım’da toplanan imzaların parlamentoya sunulmasıyla son bulacak.

Mitingde yapılan konuşmalar, çekilen halayların yanı sıra Platform olarak çıkarılan Almanca broşürün dağıtımı yapıldı. Miting kitlenin 22 Eylül’de Bern’de düzenlenecek mitinge davet edilmesiyle sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu