Dünya

Zürih’te Açlık Grevi İçin Dayanışma Çağrısı

Ölümlere İzin Verme, Tutsaklara Sahip Çık!

Faşist Türkiye Cumhuriyeti Hapishanelerindeki, PKK ve PAJK davalarında yargılanan Kürt tutsakların, 447 gündür ağırlaştırılmış tecrit altında tutulan “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük ve anadil önündeki engellerin kaldırılması” talepleri ile başlattıkları açlık grevi 53. gününde. 12 Eylül 2012 tarihinde 40 cezaevinde başlayan ve yaklaşık 700 tutsağın katıldığı süresiz, dönüşümsüz açlık grevi, 15 Ekim 2012 tarihinden bu yana PKK ve PAJK davalarından yargılanan tutsakların bulunduğu tüm cezaevlerinde sürdürülüyor. Tutsaklar, açlık grevine gruplar halinde katılacaklarını açıkladı. Abdullah Öcalan şahsında, Kürt özgürlük mücadelesini teslim almak isteyen faşist Türk Devleti, 1999 yılından bugüne kadar İmralı adasında Öcalan’ı rehin tutma politikasının son 15 ayı aşan zamanda ağırlaştırılmış tecrit saldırısı uyguluyor.

Hapishanelerde ilk gurup içerisinde açlık grevine katılan ve 53. güne giren 63 tutsağın ciddi sağlık sorunları yaşadıkları bilgisi geliyor. Artık her an ölümlerle yüz yüze gelebiliriz.  Kamuoyuna sunulan bilgilerden tutsakların; “Kilo kaybı, gözlerde kararma, mide kanaması ve benzer ciddi sağlık sorunlarının baş gösterdiği” belirtiliyor. Aralarında çocuk, yaşlı ve ağır hastaların bulunduğu açlık grevlerindeki tutsakların sağlık durumları her an daha fazla ağırlaşıp ölüm sınırına dayanmaktadır.

Kürt halkının özgürlük taleplerini, barbarlıkta sınır tanımayan bir devlet terörüyle yanıtlayan AKP Hükümeti, Kürt sorununa çözümü güvenlik ve savaş politikalarında arıyor. Ve savaşı dağla, sivil siyaset alanıyla,  demokratik mücadele örgütleri, legal ve illegal örgütlere vb. vb. karşı topyekûn saldırı ve imha stratejisi ile tırmandırıyor. Kürt halkına ve devrimci demokratik muhalefete karşı siyasi imha stratejisi ile AKP, “Muhafazakâr demokrat” Sri Lanka modelini geliştirip uygulamaya çalışıyor.  Operasyonlar, bombalamalar, infazlar, işkence, Roboski benzeri katliamlarla süren devlet saldırıları ile bütün coğrafyayı hapishaneye çevirdi/çeviriyor.

AKP, yürüttüğü saldırılar sonucu, seçilmiş milletvekilleri, sendikacıları, çocuk tutsaklar, avukatlar, belediye başkanları, BDP’de politika yapan politikacılar ve genel anlamda Devrimci, Demokrat, Yurtsever 12 bini aşan politik tutsakla dünya şampiyonluğunu kazandı. AKP’nin muhafazakâr demokrat anlayışının hukuki sonucu olarak 130 bin kişi ile bugün hapishaneler tıka-basa dolu. AKP hükümetinin 12 yıldır sürdürülen F-Tipi hücre saldırısı, yoğun tecrit ve baskılarla devam ediyor.

Tüm hapishanelerde uygulanan F tipi tecrit, halklarımızı teslim alma saldırısıdır. Tutsaklarının onurlu direnişlerini selamlayarak destekliyoruz. Cezaevlerinde 10.000’i aşkın PKK ve PAJK tutsaklarının talepleri, doğumla kazanılan devredilemez, tartışılmaz temel insan haklarından anadilde eğitim hakkı gibi temel insan hakkıdır. Kritik aşamaya gelen açlık grevinin taleplerinin kabul edilerek, ölümlerin durdurulması için devrimci demokratik kamuoyunu duyarlı davranmaya, tutsaklarla dayanışmada bulunmaya, mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.

Bu anlamda yapacağımız bir günlük açlık grevi ve oturma eylemine insanım diyen herkesi destek vermeye, ölümlere seyirci kalmamaya çağırıyoruz..

Tarih: 3 Kasım 2012

Adres: Helvetia Platz  Zürich

Oturma Eylemi Başlangıç: 10.00   Yürüyüş: 14.00

 

İTİF – İsviçre Alevi Federasyonu- İGİF – İDHF- Halk Evi (Zürih),     Alınteri – BİR-KAR – PDA (İsviçre İşçi Partisi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu