Güncel

İzmir’de okur toplantısı

İzmir: Gazetemizin periyodunun kısalması ile birlikte mahallelerde ve illerde başlattığımız okur toplantılarından birini de İzmir’de gerçekleştirdik. Tartıştığımız gündemlerin gazetenin haftalık olması ile değişecek dağıtım programlarımızın ve gazetenin beslenmesi için yazılacak yazılar şeklinde belirledik. Elbette bunların alt başlıkları olarak siteyi güncellemek, yapılan eylem ve etkinliklerin anında haberleştirilmesi, facebook ve twitter gibi anlık haber kaynaklarımızı geliştirmek gibi bir dizi konuda tartışmalar yürüttük.

İlk olarak gazetemizin haftalık çıkmasının önemi üzerine bir giriş yaptık. Ülkenin gündemin çok hızlı değişti dolayısıyla uzun bir zamandır periyodu kısalmayı düşündüğümüz gazetemizin artık haftalık çıkmasının bizim için bir zorunluluk olduğu vurgulandı. Haftalık yayınların ihtiyacımızı gidermediği ve buna çözüm olarak artık yüzlerce insanın kullandığı face vb sosyal medyayı daha aktif kullanmak burada kendini bir kez daha dayatmış oldu.

 

“Dağıtım ağımızı genişletelim”

Ardından ilk gündem olan ve pek çok alanda “biraz kaygı” duyulan gazetenin dağıtımı gündemi uzunca tartışıldı. Gazetenin fiil olarak Eylül ayının sonunda fiil olarak hayata geçireceğimiz haftalık gazetemizin daha fazla okura ulaşmasını sağlamak amacıyla yürüttüğümüz tartışmalar verimli geçti diyebiliriz.

Dağıtım gündemi sırasında söz alan pek çok okurumuz, gazetenin haftalık olmanın oldukça önemli olduğu, alanları hareketleneceğini ifade ederek, dağıtım için yeni yollar bulunmak gerektiğinden bahsetti.

Katılan her arkadaşın 5-10 gazete alması çevresine bölgesine dağıtması, devrimci demokrat kafelere, kitapevlerine belli sayılarda gazetemizi bırakarak bizim ulaşamadığımız ve bize ulaşamayan okurlarımıza gazeteyi ulaştırma, dağıtım komisyonlarının oluşturulması, mahalle ve semtlerde her yere yumruk sallamak yerine bir mahalleye yoğunlaşarak yerel dağıtım komisyonların daha kalıcı çözümler üreteceği gibi biz dizi yöntem ve öneri tartışılarak alanın somut koşullarına uygun olanın uygulanmasının önemli olduğu dile getirildi.

Dağıtım gündeminden sonra gazeteyi ve siteyi beslemek, gittiğimiz her eylemi, yaptığımız her etkinliği haberleştirmenin ne kadar önem taşıdığı üzerine tartışmalar yürüdü. Bu kısımda her birimizin birer doğal muhabir olabilmesinin altı çizildi ve her birimizin birer dağıtımcı ve her birimizin birer muhabiriz olarak kendimize görev biçmemiz gerektiği önemle vurgulandı.

Gazetenin haftalık çıkması ile ilgili reklam kısmında da stant kurulması, toplu dağıtımlar örgütlemek, çıkacak sticker vb. materyallerle duyurunun yaygınlaştırılması oldukça önem taşımakta. Duvar gazeteleri ile duyurunu ele almak, gazetenin bulunduğu büfe, kitapevleri vb yerleri siteden duyurmak önemli olacaktır şeklinde tartışmalar yürüdü.

Gazetemizin haftalık çıkması bizi daha hareketli olması sağlarken, heyecan ve coşku içinde birbirimize başarılar dileyerek toplantımızı sonlandırdık. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu