Emek

İzmir’de şoförler eylemde

H. Merkezi: İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZELMAN şirketinden kadrolu şoförler iki saatliğine greve gitti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasındaki toplam 10 bin işçiyi kapsayan İZELMAN ve İZENERJİ şirketlerindeki toplu sözleşme uyuşmazlığına karşı işçiler ve otobüs şoförleri 2 saat iş bıraktı.

Toplu iş sözleşmesi anlaşmazlığı nedeniyle 26 Temmuz’da başlayacak eylem öncesi DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi İZELMAN kadrolu yaklaşık 500 şoför 24 Temmuz akşamı saat 22.00’den itibaren 2 saat sefere çıkmadı. ‘Başkuş’ olarak adlandırılan ve saat 01.00’de başlayan gece seferleri de 30 dakika gecikmeli yapıldı.

 

“Sadaka Değil, Toplu Sözleşme”

Genel-İş Sendikası İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Fikret Ocak, grev öncesi belediye yönetimine son uyarı eylemini yaptıklarını açıkladı. Şoförlerin grev yasağı olduğu için 26 Temmuz’da çalışacağını dile getiren Ocak, bu ve benzeri eylemlerle greve destek olacaklarını söyledi.

İZELMAN’a bağlı çalışan şoförlerin araçlarını kentteki çeşitli otobüs garajlarına çektiğini ifade eden Genel İş Mali Sekteri Hikmet Göktaş, “İnsanca yaşamak istiyoruz. İzmir Halkını cezalandırmak amacında değiliz. 20 yıllık bir işçinin aylığı bin 800 TL yeni başlayan bir işçinin maaşı ise bin 200 TL. Yapılacak görüşmeyi masada halledip sorunun çözümünü bekliyoruz” dedi.

Sadaka Değil, Toplu Sözleşme” sloganları atan şoförler, Mersinli Otobüs Garajı’ndan ayrıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu