Emek

İzmir’de Emekçiler Konak Meydanı’na Girdi!

İzmir: Yıllardır hiç bir mitinge izin verilmeyen ve yasaklı tutulan Konak Meydanı’na, sendikalar bu gün gerçekleştirdikleri mitingle girdiler. On binlerce emekçinin katıldığı mitingi DİSK, KESK, TMOOB, TTB, TDB örgütlerken; HDK ve birçok devrimci-demokratik kurum da katıldılar.

Saat 13.00’da Basmane Meydanı’nda buluşan kitle kortejler halinde yürüyüşe geçti. “AKP Diktatörlüğünü yıkacağız”, “AKP Mezara Halk İktidara“, “Faşizme Karşı Omuz Omuza“, “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş” vb. sloganlar atılan mitingde, sendikalar da gerçekleştirdikleri grev nedeni ile kitlesel katılım sergilediler.

 

Sahil yolu üzerinden Konak İskele’ye ve buradan Konak Meydanı’na giren kitle burada Hükümet Konağı önünde polis ablukası ile karşılaştı. Burada ise kurumlar adına basın metnini KESK Dönem Sözcüsü İsmail Akyol okudu. Okunan metinde; Taksim Gezi Parkı Direnişi çerçevesinde yaşananlar ve devletin saldırganlığı anlatılarak; hükümetin “halkın direniş duvarına çarptığı” ifade edildi.

 

Bizler Türkiye halkının haki adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin en köklü emek ve meslek örgütleri olarak; AKP iktidarının despotik bir rejim oluşturmak yönündeki bu saldırganlığının durdurulmasının bu günün en demokratik görevi olduğu kanısındayız” ifadeleri ile sonlanan basın metni talepler karşılanana kadar alanda olma çağrısının yapılmasıyla bitirildi.

 

Daha sonra ise kitle buradan İzmir Büyükşehir Belediyesi binası önüne gelerek, daha sonra da dağıldı.

 

Miting yoğun polis abluka altında geçerken; miting sırasında fotoğraf çekmek isteyen gazeteciler, polislerin çekim yaptığı Türkiye İş Bankası binasına alınmadı.

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu