Güncel

İzmir de Roboski’yi unutturmama sözü verdi

İzmir: HDK, Roboski katliamının üzerinden 6 ay geçmesine rağmen faillerin cezalandırılmamanı protesto etti.

28 Haziran günü Basmane Meydanında toplanan HDK bileşenleri ve devrimci demokrat kurumlar buradan Sümerbank önüne yürümek istedi. Ancak polis yürüyüşü engelledi.

Eylem programına göre saat 18.00de yürümeyi planlayan HDK bileşenlerine karşı yığınak yapan sivil polis ve çevik kuvvetgüvenlik gerekçesiyle kitleyi yürütmedi.

Oturma eylemi yapan bileşenler yolu trafiğe kapattı. Burada, kitle adına basın açıklamasını BDP il eşbaşkanı Fuat Mikailoğlu okudu. “Roboski Katliamı bir kez daha göstermiştir ki; dünden bu güne Kürt Sorununda sergilenen inkarcı ve katliamcı zihniyet, AKP tarafından sürdürülüyor. Bu nedenle Roboski katliamıyla hesaplaşmanın sağlanması ve unutturulmaması halkımız için bir onur meselesidir.

Artık çok iyi biliyoruz ki insanlığın gözü önününde işlenen bu vahşi katliamın failleri hesap vermedikçe ve yaşananlarla yüzleşme olmadıkça yeni katliamları önlemek mümkün olmayacaktır. Urfa Cezaevi katliamı bunun en açık kanıtıdır” diyen Mikalioğlu; sözlerini “Roboski ve Urfa Cezaevi katliamları insanlığa karşı işlenmiştir. Katliamın sorumlusu AKP’dir. Hesap vermelidir. Özür Dilemelidir. Roboski Katliamını unutturmayacağız. Unutturulmasına izin vermeyeceğiz” cümleleriyle noktaladı.

Roboski ve Urfa’nın sorumluları hesap versin, Unutmadık-Unutturmayacağızpankartının açıldığı eyleme; Partizan da katıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu