Güncel

Zînî Gediğinde anma

Erzingan: Dersim 38 ile başlayan katliam binlerce Dersimlinin sürgün edilmesi, imhası ile tarihe geçti. Katliamın bir parçası da 75 yıldır gizli kalan Erzingan Zînî Gediği ile tekrardan gün yüzüne çıkıyor.

Erzingan Zînî Gediği çevresindeki köylerden toplanan yüze yakın insanın 3 gün aç bırakılarak ve daha sonrasında köylülerden toplanan bağlarla birbirlerine bağlanarak Zînî gediğinde katliamı yapılmıştır.

Köylerden toplanan insanların ailelerinden alınan bağlarla ” Kamyon devrildi. Devrilen kamyonu doğrultmak için ip lazım” diye 3 gün aç bırakılan insanları köylerinden bağlarla birbirine bağlayarak Zînî Gediğinde kurşuna dizilerek katledildiler. Katledilen insanların köylerine geri gelen T.C. kuvvetleri 3 gün boyunca köyleri yakarak yaşayanları “Kara Vagonlara” bindirerek sürgüne göndermiştir.

Erzingan Zînî gediğinde 3 yıldır katliamın anması gerçekleştiriyor. Gerçekleştirilen katliamda dönemin tanıkları ya da o dönem daha dünyaya gelmemiş sürgünlerinin ailelerinden duyduklarını anlatarak gün yüzüne çıkıyor. Tanıkların anlatımlarıyla yapılan vahşetin unutulmaması, unutturulmaması için Her sene artan katılımın daha da artması temennisi ile lokmalar dağıtıldıktan sonra anma sona erdi.

Ayrıca acıların paylaşıldığı, ortaklaştığı anmada Metin Kahramanın okudu ağıtlarla hüzünlü anlar yaşandı.

Anmaya PARTİZAN, Pir Sultan Abdal Derneği, Erzincan Dersimliler Kültür Derneği, Zînî gediği inisiyatifi ve birçok öğretim görevlisi, bürokrat katıldı.   

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu