GüncelUncategorized

Zafer diren emekçinindir!

H. Merkezi: Roseteks işçileri direnişlerinin 17. Haftasında zaferi kazandı.

Geçtiğimiz 8 Mart’tan buna maaşları ve tazminatları verilmeden işten çıkarıldıkları için direnişte olan  çoğu kadın Roseteks işçileri 10 Kasım günü direnişlerini zaferle sonuçlandırdı.

Aylarca Köşebaşı restuarantının ortakları  olan patronlar,  Nedim Aşkın, Bülent Temuroğlu ve Yalçın Temuroğlu karşı direndiler ve kazandılar. Ortalıktan kaybolan patronlarına ulaşan ve ardından haklarını kazanan işçiler patronlara geri adım attırdı. Hem hukuk yollarıyla mücadele eden işçiler bir taraftan da sokakta direnişlerini sürdürdü.

Her hafta cumartesi saat 19.00’da direnişte olan Darkmen, Cansel Malatyalı Hey Tekstil, Bedaş, Kiğılı işçisi Roseteks işçileri ile birlikte, direnişi büyümek ve dayanışmak için Taksim’de eylem gerçekleştirdi.

“Köşe başı patronları Nedim Aşkın, Bülent Temuroğlu ve Yalçın Temuroğlu çaldığınız haklarımızı istiyoruz alacağız” pankartı açan Roseteks işçileri 10 Kasım günü yapılan ortak eylemde “Direndik Kazandık! Direnen Tüm İşçiler Kazanacak!” yazılı pankart taşıdı. 10 Kasım Cumartesi her zaman olduğunu gibi saat 19.00’da bir araya gelen işçiler Roseteks işçilerinin zaferiyle birlikte ortak eylemin ikinci zaferi yaşamanın coşkusuyla Galatasaray Lisesi önüne yürüdü. Sık sık “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Direne Direne Kazanacağız” “Hey Tekstil, BEDAŞ, Kiğılı, Darkmen İşçisi Yalnız Değildir” şeklinde sloganlar attı.  İşçiler adına basın metnini Roseteks İşçisi Meral Özyürek okudu. Özyürek,  “AKP iktidarını çıkarttığı yasalarla, başta sendika hakkı olmak üzere işçi sınıfının örgütlenme hakkın gasp ederken, yüzyıllık kazanılmış haklarımızı birer birer elimizden alıp ‘ya açlık ya kölelik’ derken, iş cinayetleriyle bizi katlederken direnen işçiler çaresiz olmadığını gösteriyor” şeklinde konuşarak, nihai çözümün sokakta direnmekte olduğunu, birlikte omuz omuza mücadele etmekte olduğunu vurguladı. Kazanılan zaferin burada direnişte olan tüm direnişlerin kazanımı olduğunu vurguladı.

Avukat Taylan Tanay da bir konuşma yaptı. Şair Ruhan Mavruk ise 1 Mayıs’la ilgili yazdığı şiirini okudu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu