Dünya

YPG’den Halep’te misilleme

H.Merkezi: Batı Kürdistan Halk Savunma Birlikleri (YPG) halkın üzerine ateş açarak 5 kişiyi öldüren gruba yönelik misilleme eylemi yaptı.

ANF’de yayınlanan habere göre, Suriye’nin Halep kentinde kendilerini Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) olarak tanıtan bir grubun Eşrefiye mahallesinde halkın üzerine ateş etmesi üzerine YPG, gruba yönelik misilleme eyleminde 19 kişinin öldüğünü duyurdu.

YPG’den yapılan yazılı açıklamada silahlı grubun, mahallelerinden çıkmalarını dile getirerek yürüyüş düzenleyen halkın üzerine ateş açtığı hatırlatılarak yapılan misilleme eyleminde ölenlerin yanı sıra bir silah deposunun ele geçirildiği bazı saldırganların silahlarıyla birlikte esir alındığı, çatışmada bir YPG’linin yaşamını yitirdiği dile getirildi.

Açıklamanın devamında YPG, “Biz Batı Kürdistan halkının güvenliğini hiç kimseyle pazarlık konusu yapmayız” dedi.

Basına yansıyan bilgilere göre olay, 25 Ekim günü ÖSO’ya bağlı bir grubun Kürt halkının yoğun olarak yaşadığı Eşrefiye mahallesine girmek istemesiyle başladı.

Mahalle savunma güçleri ile YPG gruba izin vermedi. Bu sırada Esad güçlerinin mahalleye dönük saldırısında 15 kişi yaşamını yitirdi. Cenazeler kaldırılırken aynı grup mahalleye girdi. Bunun üzerine halk bir heyet oluşturarak grubun mahalleden çıkmasını istedi.

Bu esnada grup mahallede kontrolü ele geçirdiklerini duyurdu. Bu duruma tepki gösteren mahalle halkı bir yürüyüş yaptı.

Saldırıda, bu yürüyüş sırasında halkın üzerine ateş açılması, taranması şeklinde gerçekleşti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu