Gençlik

YÖK’e Geçit Vermeyeceğiz

İstanbul: 6 Kasım’da YÖK Kuruluşunu protesto etmek için yüzlerce öğrenci Beyazıt Kampusunda toplandı.

Pek çok gençlik örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu “YÖK Karşıtı İnisiyatifi”  bugün saat 13.00’da Çapa Tıp Fakültesinden Beyazıt’a doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

“YÖK’e reform değil,  üniversitelere özgürlük! Savaş değil halkların kardeşliği için yürüyoruz!” ve Kürtçe yazılı “YÖK’ Ê RAKE ZANÎNGEHÊ RIZGAR KE”  pankartlarını açan öğrenciler  “YÖK kalkacak üniversiteler bizimle özgürleşecek!”, “Savaşa değil eğitime bütçe!”, “Beyazıt faşizme mezar olacak!”  vb sloganlarını yürüyüş boyunca haykırdı.

Ayrıca öğrenciler 56 gündür açlık grevinde olan tutsakları, “içerde direnen yoldaşlarımıza bin selam”, “Tecridi kaldırın ölümleri durdurun!” İçerde dışarda zindanları parçala!” şeklinde haykırdıkları sloganlarla selamladı.  Öğrenciler, yol boyunca sık sık “Açlık grevleri 56. Gününde” şeklinde haykırdı

Öğrenciler alkışlar, zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde Beyazıt Kampüsüne vardıktan bir süre sonra YÖK Karşıtı İnisiyatifi’n İstanbul Üniversitesi öğrencileri “Öğrenciye, akademisyene ve emekçiye söz yetki, karar hakkı”, İTÜ araştırma görevlileri de “Asistan kıyımına son!” yazılı pankartlarla üniversiteden sloganlar eşliğinde Beyazıt Meydanı’na geldi.

Ayrıca Yeni Demokrat Gençlik ve Kaldıraç üniversitenin kapısına öğrencilerin eğitim talepleri içeren “Özgür, bilimsel eğitim için ileri” yazılı pankart astı.

Beyazıt Meydanı’nda bir araya gelen öğrenciler ardından basın geçti.

Öğrenciler adına basın açıklamasını İstanbul Tıp Fakültesi öğrencilerinden Fırat Ekinci okudu.

YÖK’ün 12 Eylül askeri faşist darbesinin ürünü olduğunu hatırlatan Ekinci, öğrencilerin müşteri, üniversitenin ise ticarethane olarak görüldüğünü, AKP’nin eğitimin piyasalaştırılması anlamına gelen Bologna sürecinden anlaşılmakta olduğunu vurgulayarak sözlerine başladı.

“YÖK zihniyetine ve sahte reforma hayır!”

Ekinci, YÖK’ün adını değiştirerek, bilim dışı YÖK düzenini değiştiremeyeceklerine, üniversitelerde baskının, tehditlerin sürdüğünü inkar edemeyeceklerini belirterek “YÖK Başkanının siyaseti serbest kıldığını söylediği yeni Disiplin Yönetmenliği’yle tecavüzün cezası hafifletilirken, üniversite açılışlarında Anadolu Üniversitesinde 2 günde 100’e yakın öğrenci sadece stand açtığı için gözaltına alınmıştı” dedi.

“Savaş değil halkları kardeşliği için buradayız!”

Devletin Suriye ‘de yürüttüğü saldırgan savaş politikalarını hatırlatan Ekinci, “Hükümete Suriye’ye yönelik operasyon yetkisi veren tezkere TBMM’den geçerken, Kuzey Irak’ta tezkere yıl uzatıldı. Müdahaleyi meşru gösterebilmek adına Türk-Kürt ve Alevi-Sünni düşmanlığını körüklüyor” şeklinde sözlerini sonlandırdı. Basın açıklamasından sonra İTÜ araştırma görevlileri adına da bir basın açıklaması okunarak üniversitelerin, bilimsel, demokratik ve özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiği belirtildi.

YÖK Karşıtı İnsiyatif; Demokratik Gençlik Hareketi, Demokratik Yurtsever Gençlik, Emek Gençliği,Ekim Gençliği, Gençler Meydana İnsiyatifi, HDK İstanbul Gençlik Meclisi, TÖK( Tıp Öğrenci Komisyonu), Tüm İlerici Gençlik Dernekleri, Üniversitelerden Öğrenciler ‘den oluşuyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu