Güncel

Yine KCK operasyonu; 50’ ye yakın gözaltı var

H.Merkezi: Mersin merkez olmak üzere toplam altı ilde 25 Eylül sabah saat 05.00 sularında düzenlenen operasyonda 50’ ye yakın kişi gözaltına alındı.

KCK adı altında sürdürülen saldırılara bir yenisi daha geçtiğimiz günlerde Mersin, Adana, Diyarbakır, Şırnak, Batman ve Dersim’de yapılan operasyonla eklendi. Birçok yasal kuruma, özel harekât ve çevik kuvvet polislerinin desteğiyle düzenlenen baskında Akdeniz Belediyesine bağlı İştar Kadın Danışma Merkezi, BDP Mersin Siyaset Akademisi, BDP Mersin il örgütü gibi  40’ı aşkın kurumda 50’ ye yakın kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında BDP Mersin il yöneticileri, eski çalışanları,  parti meclis üyeleri, Eğitim-Sen, Tümbel-Sen, İHD Mersin şubelerinin birçok yöneticisi ve üyesi, DİHA muhabiri ve daha birçok derneğin yöneticileri ve üyeleri bulunuyor.

İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, kendisinden Pozantı Cezaevi’ndeki olayın intikamının alındığını söyleyerek, “Barış istemek, demokrasi istemek suç kabul ediliyor. İşte olup biteni görüyorsunuz” derken; BDP eski İl Başkanı Cihan Yılmaz “Benim 24 saat ensemdeydiler, acaba beni ne zaman alacaklar diyordum kendime.” diyerek yapılan operasyonun bir komplo sonucu olduğunu belirtti.

Operasyonun arkasından BDP Diyarbakır Kadın Meclisi yaptığı basın açıklamasıyla gözaltı saldırılarının anti- demokratik olduğunu vurgulanırken “Bugüne kadar 10 binin üzerinde arkadaşımız tutuklandı. Bu örgütlülüğümüzü tutuklayarak bitiremeyecekler. Mücadelemiz yine devam edecektir. Tüm baskılara rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz. Çünkü bu parti bireylerin değil halkın partisidir.” denildi.

Ayrıca operasyonla ilgili soruşturmanın sürdüğü ve gözaltıların artabileceği öğrenildi. Bu operasyonla birlikte tutsak bulunan 6 BDP’ li vekilden, onlarca belediye başkanı ve sendikacıya, sayısı 2 bin olarak aktarılan öğrenciye ve daha birçok çeşitli alandan demokratik kurum temsilcileri ve üyelerine kadar uzanan devletin hapishaneler ülkesi yaratma yönlü saldırılarına bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu