Manşet

Yemekhane direnişine ceza yağdı!

Ankara: Ankara Üniversitesi’nde geçtiğimiz yıl içinde yemek ücretlerine yapılan zammın ardından öğrenciler yemeklerin daha nitelikli hale gelmesi, 1 TL olması ve işçilere güvence sağlanması talebiyle direniş başlatmıştı. Talepler doğrultusunda binlerce imza toplanmış, üniversitede yönetimi tedirgin eden bir hareketlilik yaşanmıştı.

8 Mart, 16 Mart ve Newroz gibi günler için birçok öğrenciye soruşturma açan Rektörlük yemekhane direnişini de hedefine almış ve onlarca öğrenciye soruşturma açmıştı. Soruşturmalar TMŞ polislerinin sorgularını andıran şekilde yapılırken, sıra yönetimin kararına gelmişti. Geçtiğimiz günlerde öğrencilere ulaşan soruşturma sonuç tebliğlerinde sayısını tam olarak bilemediğimiz çok sayıda öğrenci Üniversite yönetimi tarafından kınamadan iki-dört hafta uzaklaştırmaya kadar cezalar aldı.

Geçen dönem içerisinde yoğunlaşan soruşturma terörü öğrenciler tarafından üniversitede gelişen muhalif havayı engelleme ve devrimci, yurtsever, demokrat öğrencileri yıldırma amaçlı olarak yorumlamıştı. Gezi sürecinden dolayı üniversitelerin açılmasından korkan egemenlerin, KYK burslarını kesme tehditlerinden daha birçok yöntemi devreye sokacağı son cezalarla bir kez daha görüldü. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu