GüncelLGBTİ+

YDK: Transfobi öldürür, eşitlenmek yaşatır!

Yeni Demokrat Kadın, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü'ne ilişkin bir açıklama yayınladı

20 Kasım, nefret cinayetleri sonucu katledilen trans kadınları anma günü. Yeni Demokrat Kadın (YDK) da 20 Kasım’a yönelik yaptığı açıklamada “Çünkü transfobi öldürür, eşitlenmek yaşatır!” dedi.

Açıklamada pandemi koşullarında da nefret suçlarının artmaya devam ettiği ve heteroseksist-ataerkil sistemin nefreti sistematik hale getirdiği vurgulandı. 1 Ekim 2019 ve 30 Eylül 2020 arasında dünya üzerinde en az 350 trans kadının katledildiğinin vurgulandığı açıklamada şunlar ifade edildi:

“Transgender Europe; Trans Respect projesi kapsamında hazırladığı raporda, 1 Ekim 2019 ve 30 Eylül 2020 arasında dünya üzerinde en az 350 trans ölümü kaydedildiğini belirtiyor. Bir önceki seneye göre trans ölümlerinde yüzde 6’lık bir artış olduğu kaydedilen raporda dikkat çekici bir diğer nokta ise katledilen transların çoğunluğunu beyaz olmayan, feminen veya trans kadın ve seks işçilerinin oluşturması. Heteroseksist ve ataerkil sistemin birlikteliğine işaret eden bu gerçek, trans katliamının “beyaz-erkek-patron” yani mevcut iktidar olgusu ile yakından alakalı olduğunu gözler önüne seriyor.”

“Eşitlenmediğimiz sürece nefret suçlarının sorumluluğu altındayız”

Açıklamada AKP iktidarının da ‘çifte ahlak’ anlayışıyla ilk iş olarak LGBTİ+ları ve İstanbul Sözleşmesi’nin hedef aldığı da hatırlatıldı. “Nefretlerini, yaşamın her alanına yayarak yaşamı yok etmeye çalışanlar, transları şiddet, yoksulluk ve katliam üçgeninde nefessiz bırakma çabasındalar” denilen açıklama şöyle devam etti:

“Diğer yandan geçtiğimiz aylarda gündemde sıkça yer alan trans kadınların, kadın kimliğinin tartışılmaya açılmasının; kadın mücadelesi ile LGBTİ+ mücadelesinin kesiştiği ana damarı tıkayan, heteroseksist-ataerkil sisteme karşı mücadelenin önünü kapatan bir yerde durduğu kadar transfobiyi meşrulaştırdığı da ortadadır. Bu durum karşısında eşitlenmemiz gerektiğini haykırmak, bunun mücadelesini yürütmek 20 Kasım’ın bizler için anlamını oluşturmaktadır. Transfobiyi sadece dışarıda değil, içeride de aramalıyız ve şunun altını çizmek gerekir ki, eşitlenmediğimiz sürece nefret suçlarının sorumluluğu altındayız.”

Açıklamada son olarak şunlar ifade edildi:

“20 Kasım Nefret Suçu MağduruTransları Anma Günü vesilesiyle katledilen trans kadınları anmak, her türüne karşı aktif mücadele vermek anlamına gelmektedir. Pandemi koşulları altında yaşamımızda olağanlaştırılmaya çalışılan nefrete karşı yaşamı savunmaya, eşitlik manifestosunu yaşamın her alanına yaymaya devam edeceğiz! Çünkü transfobi öldürür, eşitlenmek yaşatır!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu