Gençlik

YDG Ankara’da buluştu

Yeni Demokrat Gençlik olarak Mayıs ayının sonu itibariyle başlayan Gezi ayaklanmasının verdiği heyecan ve enerjiyle önümüzdeki 3 aylık süreci tartışmak-örgütlemek amacıyla 14-15 Eylül’de Ankara’da gerçekleştirdiğimiz divan toplantısı birçok alanın katılımı ile beraber coşkuyla sona erdi.

 

Birinci gün (14 Eylül)

Gezi İsyanı’nda şehit düşenleri anarak başladığımız toplantımıza divan seçimi ve gündemlerin belirlenmesi ile devam ettik. Ajitasyon ve propagandayı, kitlelerin örgütlenmesindeki önemli rolü nedeniyle ilk gündem başlığımız olarak belirledik.

Afiş, sosyal medya, dergi kapağı gibi materyallerin önemi üzerinde durarak komisyonlar oluşturup daha ayrıntılı şekilde ele almaya karar verdik. Yeni Demokrat Gençlik dergisinin içeriği ve dağıtımının üzerinde tartışmalar gerçekleştirerek daha nitelikli bir çalışma geliştirilmesinin halk gençliğinin örgütlenmesinin önünü açacağı sonucuna vardık.

İkinci gündem başlığı olarak YDG’nin çalışma tarzını (örgütlenmesini) ele aldık. Çalışma tarzımızda eleştiri-özeleştiri mekanizmasının daha işler hale getirilmesiyle eksikliklerimizi görebileceğimiz-aşabileceğimiz gerçekliği üzerinden eleştiri-özeleştiri toplantılarının gerekliliği üzerinde durduk.

Komisyon tarzı çalışmanın kolektif çalışmayı besleyeceği ve sonucunda inisiyatifleşmeyi sağlayacağı sonucuna vararak komisyonlar oluşturmanın önemini tartıştık. Tartışma kültürünün alanlarda oluşturulmasıyla politikalarımızın güçleneceği gerçeğinin doğru orantılı olduğunda fikir birliğine vardık.

 

İkinci gün (15 Eylül)

Ali İsmail’in, Ethem’in, Abdullah’ın, Mehmet’in, Medeni’nin, Ahmet’in, Serdar’ın katillerini üniversitelerimizde istemediğimize dair kampanya çalışması yürütmeyi gündemimiz olarak belirledik.

Halkımızı katleden, sakat bırakan, işkenceden geçiren polisin üniversite içerisinde güvenliğimizi sağlamak(!) üzere bulunmasının kabul edilemez olduğunun bilinciyle kampanya sürecimizi başlatmaya karar verdik.

Rojava’da yaşanan katliamlar, Suriye üzerindeki AKP politikası ve Kürt ulusuna yönelik saldırıların teşhirinin önemli olduğu ve bunlar üzerinden çalışma yürütmenin gerekliliği üzerinde durduk.

Divan toplantımızı, yaptığımız değerlendirmeler ve aldığımız kararlar doğrultusunda önümüzdeki sürece dair umudumuzu büyüterek; adımlarımızı somutlayarak sonlandırdık.

 

YENİ DEMOKRAT GENÇLİK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu