Güncel

Yakacık forumlarında tartışmalar sürüyor

Kartal’nın çeşitli mahallelerinde forumlar tüm canlılığıyla devam ediyor.

Erzincan’da Mahallesinde Ali İsmail Korkmaz için yapılan yürüyüşün ardından diğer mahallelerde de anma yürüyüşleri ve forumlar devam ediyor.

Cumartesi (13 Temmuz) günü Yakacık Mahallesinde toplanan kitle önce bir anma gerçekleştirdi, ardından ise anma öncesinde megafonla gezerek mahalle halkını yürüyüşe katılması için anmaya davet ettik.

Hakmarın önünde toplanan kitle ile birlikte mahalle içinde yürüyüş yaptık. “Her yer Taksim her yer direniş” yazılı pankart açarak sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçtik. Yürüyüşün ardından ardından Fatih (Ethem Sarısülük) parkına geçtik. Parkta yürüyüşün sona ermesinin ardından ateş yakıldı ve marşlar ve türküler söylendi.

Her cumartesi gerçekleştirdiğimiz forumda halkımız sırayla düşüncelerini belirtti. Bu haftaki konularda gündemde olan SBS sınavı, kentsel dönüşüm, sokak isimlerinin değişikliği, yaşanılan ve insanlara zorla dayatılan yasaklar özelikle vurgulandı.

 Mahalle sakinlerinden bir ablamız “Yeni bir parti kurulsun, gençlerimiz yeni bir parti kursun bizde onlara destek olalım” dedi.

Bizde bu yorumun ardından halkımızla kısa bir söyleşi yaptık.

Gençlik yeni bir parti kursa ‘nasıl bir parti’ olsun istersiniz?

Mahalle sakinlerinden Zeynep Özkan; “Gençler bize sorarak hareket eder, üstelik çoğu okumuş dolayısıyla daha çok bilgiye sahipler, bu halkı gençler ayağa kaldırdı ve bütün halk bir oldu, biz de bunu istiyoruz, bütün halk bir olsun, bunu da gençler yapar kanısındayım. Bu nedenle gençleri sonuna kadar desteklerim” dedi.

Mahalle sakinlerinde daha çok kadınlardan aldığımız diğer yorumlar ise şöyle; “Artık ayrım yapılsın istemiyoruz, biz şimdiye kadar Sünni, Alevi, Türk, Kürt bir arada yaşadık, hiç sorun olmadı bu olaylardan sonra kapı komşumuzla görüşemez olduk. Biz bu olgunun kaldırılmasını istiyoruz, başa geçecek bütün partiler aynı şeyi yapacak. Bu nedenle gençlerimizden yeni bir adım bekliyoruz”

3 çocuğum var 3’ü de okula gidiyor, çok zor geçiniyoruz, emekli maaşlarına zam getirsinler. Okul harçları tamamen kaldırılsın, otobüs ücretleri düşsün. Boş arazilere bina yerine okul, hastane, üniversite yapılsın, 4+4+4 sistemi kesinlikle kaldırılsın. Kadınlar artık ezilmesin, köle yerine konmasın, başbakan kesinlikle gitsin. Bizim bu isteklerimiz gençlerin yeni bir parti kurmasıyla gerçekleşir. Eğer parti kurulursa rant için değil halk için kurulmalı” şeklinde halkın taleplerini ve düşüncelerini dile getirdi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu