Güncel

“Yaşananlardan devlet sorumludur!”

İstanbul: Bugün saat 13.30’da Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelen Cezaevleri İzleme Kordinasyonu ve avukatlar suç duyurusunda bulundu.

Cezaevi İzleme Kordinasyonu, devletin son günlerde pervasız ve saldırgan tutumlarını protesto etmek ve  çok yakından gaz sıkarak polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kordinasyon ve avukatlar adına basın açıklamasını okuyan Ayşe Acınikli,12 Eylül’de başlayan açlık grevlerinin artık kritik noktada oluğunu hatırlattı.  Devletin ve kolluk güçlerinin, son günlerde açlık grevine dikkat çekmek için yapılan eylemlere gaz bombaları ile saldırdığını vurgulayan Acınikli,  Bursa, Okmeydanı, Büyükçekmece’de polisin faşist gruplarla birlikte yürüyüş yapmak isteyen kitleye saldırdığını ve bu saldırıların artık tehlikeli bir hal aldığını söyledi.

Dün Aksaray’da 30 Ekim günü Okmeydanı’nda cop ve gaz bombalarıyla çok yakında isabet ettirerek insanlara saldırmış ve onlarca kişi yaralamıştır” Acınikli diyen, yaşanan olumsuzluklardan ve yaşanabilecek daha ağır sonuçlardan polisin ve İç İşleri Bakanının sorumlu olacağını belirtti.

Vali ve Emniyet Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirten Acınikli, “Bu suç duyurusu ile toplumun Anayasal özgürlükleri önündeki polis barikatının kaldırılmasını istiyoruz” diyen Acınikli, ”Tüm kamuoyunu daha duyarlı ve etkin mücadeleye çağırıyoruz” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu