GüncelManşet

(Video) “Dink davasında müsamere sürüyor”

İstanbul: Dink davasında verilen “Örgüt yok” kararının bozulmasının ardından bugün görülen dava öncesinde adliye önünde bir araya gelen “Hrant’ın Arkadaşları”, “Müsamereyi bırakın, asıl sorumluları yargılayın” diyerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

19 Ocak 2007 tarihinde yıllarını verdiği AGOS gazetesinin sokağında sırtından vurularak katledilen Ermeni gazeteci-yazar Hrant Dink davasında; valilerinden başkomiserlere, faşist parti yöneticilerinden MİT’ine kadar oldukça organizeli olan bu cinayet için “örgüt yok” kararı verilmişti.

Yargıtay 9. Ceza Mahkemesi tarafından, bu karar, yeniden yargılama gerekçesiyle bozuldu ve dava 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava yeniden görülmeye başlandı.

İlk duruşması bugün (17 Eylül) görülen dava öncesi Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelen “Hrant’ın Arkadaşları” bir basın açıklaması düzenledi.

 

“Kahvehane muhabbet örgütü…”

Müsamereyi bırakın, asıl sorumluları yargılayın” yazlı pankart açan kitle sık sık “Katil devlet, hesap verecek”, “Faşizme inat, kardeşimsin Hrant”, “Hrant için, adalet için” vb. sloganlar attı.

Davanın başından itibaren bu cinayetin örgütlü bir şekilde gerçekleştiğini defalarca tekrarladıklarını belirten Hrant’ın arkadaşları, şu an süren davadan çıkacak örgütün “kahvehane muhabbet örgütü” olabileceğini belirttiler.

 

“Halk bu cinayeti vicdanında mahkum etti”

Dava ile ilgili bilgi verilmesinin ardından, bundan sonra duruşmalara katılmayacaklarını açıklayan Dink ailesinin yaptığı yazılı açıklama okundu.

Bu dava sürecinde bize hala umut veren tek şey, halkın çok geniş bir kesiminin bu cinayeti vicdanlarında mahkum etmesi, ona yüreklerinde yer açması oldu” diyen Dink ailesinin mektubu “Bu dava sadece ailemizin değil, Türkiye’de demokrasiye inanan, ayrımcılığı ortadan kaldırmak isteyen, devletin şeffaflaşmasını arzu eden, yüzleşmeden ve barıştan yana herkesin davasıdır” şeklinde devam etti.

İşte bu insanlar adına avukatlarımız, davayı şeklen takip etmeyi, peşini bırakmamayı elbette sürdürecektirler” diyen Dink ailesi, “Bizler olduğumuz ve olmamız gereken yerde olacağız. Öyle ya da böyle devlet eliyle, sopasıyla, copuyla, bombasıyla öldürülenlerin yakınlarının yanındayız” sözleri ile mücadele etmeye ve mücadele edenlerin yanında yer almaya devam edeceklerini vurguladılar.

 

“Bu dava böyle başlamaz…”

Dink ailesinin açıklamasının ardından Hrant’ın Arkadaşları adına Gülten Kaya bir açıklama yaptı.

“Örgüt yok” kararının bozulmasının ardından görülen bu mahkemede “bir örgüt bulunabileceğini” belirten Kaya, “Bu karar; Hrant Dink’i katillerin önüne atan, tetikçileri azmettiren, uygun ortamı yaratan, cinayet işleneceğini bildiği halde hiçbir şey yapmayan yapıyı yine perde arkasında tutmaya devam edecektir” dedi.

Bundan önceki yargı süreci boyunca, biz Hrant’ın arkadaşları diyorduk ki, bu dava böyle bitmez. Şimdi de diyoruz ki, bu dava böyle başlamaz” diyen Kaya; ne içişleri bakanının ne valiliğin ne de terfi ettirilen 24 kamu görevlisinin hakkında soruşturma açıldığına dikkat çekti.

 

“Müsamere sona ermeli”

Tablo açıktır” diyen Kaya “Bu tekrar görülmeye başlanan dava ile tetiğin arkasındaki ellerin hüküm giymesi mümkün değildir. Bir ihtimal tetikçinin yol arkadaşlarına örgüt kurmaktan hüküm verilecek, ancak o ‘milli’ ve tarihsel yapılanma yargı önüne çıkmayacak, perde arkasında kalmaya devam edecek, kim bilir belki de yeni terfiler alacaktır” sözleri ile tepki gösterdi.

Kaya son olarak “Müsamere sona ermeli, gerçek sorumlular hesap vermeli, yargı önüne çıkmalıdır” çağrısında bulundu.

Ardından BDP’li milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir heyet başlayan mahkemeye katılmak üzere adliyeye girdi.

 

[widgetkit id=323]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=GyraSor4lhI&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu