Güncel

“Urfa’da diri diri yaktılar susmuyoruz, susmayacağız!”

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi’nin bu haftaki F oturması devletin Urfa’da yakarak katlettiği 13 genç tutsak için gerçekleştirildi.

Saat 18.00’da Taksim Tramvay Durağında “Hapishanelerde mahpusları yakmak, yananları seyretmek devlet geleneği olmuştur” yazılı pankart açan İHD üyeleri Diyarbakır, Buca Urfa katilleri nerede”, “devlet bu hep yapıyor, insanları yakıyor”, “Bu ateş sizi de yakar”, “yandık yakıldık, bu ölümler dursun” vb sloganları haykırdılar.

Eylemde Urfa’da yakılarak katledilen tutsakların isimleri ve yaşlarının yazılı olduğu dövizlerin yanı sıra “Urfa’da yaktılar örtbas ediyorlar”, “Bayrampaşa’da yaktılar örtbas ediyorlar” vb dövizlerle de devletin hapishaneler gerçeğini teşhir edildi.

Çevreden pek çok insanın alkışlarıyla desteklediği eyleme sanatçı Hakan Yeşilyurt’un yanı sıra çeşitli kurumlar da katılarak destek verdi.

Basın açıklaması İstanbul Cezaevi Komisyonu tarafından okundu. “16 Haziran gecesi saat 22.00… Metroloji Urfa için hava sıcaklığı 40 derece gösterirken, Urfa E tipi hapishanesinde, AKP’nin demokrasisine ayna tutuyor 13 mahpus…” sözleriyle başlayan açıklama, devletin oluşturduğu hücrelerin bir insanın yaşamadığı kadar dar, kötü alanlar olduğuna vurgu yapıldı.

bizler yıllarca ve 23 hafta boyunca aralıksız, Türkiye hapishanelerinde yaşanan insanlık dışı uygulamaları, sonuçları ve mahpusların sağlığını nasıl yitirdiğini kamuoyuna anlattık, yetkililere defalarca seslendik diyen İHD üyeleri, hapishanelerde yaşamlarını yitirenlerin sayılarını yürekleri dağlanarak verdiklerini belirtiler.

İHD üyeleri, Urfa’da devletin gasp ettiği hakları için, taleplerini duyurmak ve yaşanan insanlık dışı koşullar karşısında tek seçeneğin isyan olduğunu, mahpusların seslerini duyurmak için başka seçeneklerinin kalmadığının altını çizdi.

Şimdiye kadar yapılan onlarca işkence şekillerinden daha inceltilmiş işkence şekilleri gördüklerini dile getirerek Adalet Bakanlığına istifa çağrısında bulunan İHD üyeleri, yapılanlar karşısında susmayacaklarını, unutmayacaklarını haykırarak eylemlerine son verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu