Güncel

Ulucanlar katliamını unutmak ihanettir!

Bursa: Egemen sömürücü güçler kendi sistemlerinin ömürlerini uzatmak için halka öncülük eden başta devrimci, komünist kesimleri ve demokrat, ilerici kurum ve kişilere yönelik katliam ve baskı uygulayarak teslim almak ve bununla birlikte halkı sindirmek istemektedir.

Devletin bu saldırılarından bir tanesi de hapishaneler cephesidir. Ülkemizde bilhassa 12 Eylül AFC’dan sonra yüzlerce saldırı, katliam, devam etti/etmektedir. Diyarbakır, Ümraniye, Buca, Ulucanlar, 19 Aralık vb. örneklerden birkaçıdır.

Bundan 13 yıl önce Ulucanlar’da yaşanan saldırı sonucu 10 devrimci tutsak katledilirken onlarcası yaralandı.

Katliamın 13. yıl döneminde ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Bursa’da da 26 Eylül günü Partizan, DHF, BDSP, ESP, SODAP, SDP, DEV-LİS tarafından örgütlenen bir basın açıklaması ile Fomara Meydanı’nda katliam protesto edildi.

Basın açıklaması, başta Ulucanlar olmak üzere devrim mücadelesinde şehit düşenler için saygı duruşu ile başladı.

Daha sonra okunan açıklamada yapılan katliama ve devrimcilerin buna karşı sergiledikleri kararlı direnişe değinilerek, Ulucanlar katliamı emperyalist efendilerin ‘istikrar’ arayışlarının dolaysız bir uzantısı, işçi ve emekçilere ve Kürt emekçi halkına yönelik kapsamlı saldırganlığın doğrudan bir parçasıydı. Öyle ki zamanın başbakanı Bülent Ecevit bu gerçeği ABD yolundayken, ‘cezaevlerine hâkim olamayız’ diyerek itiraf etmekteydi. Devlet zindanları kontrol altına almak için F tipi saldırıyı planlamakta, böylece direnişçi kimliği kırmayı ve yılların kazanımlarını yok etmeyi amaçlamaktaydı. F tipi saldırısının provası olarak Ulucanlar seçildi. Ulucanlar katliamı, cezaevinde yaşanan basit bir anlaşmazlığın sonucu değildi. Katliam başından itibaren devletin zirvelerinde planlanarak hayata geçirildi denildi.

Eylemde kitle “Katil devlet hesap verecek”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın Ulucanlar direnişimiz”, “Yaşasın devrimci dayanışma” vb. sloganlarını haykırdı. Basın açıklaması atılan sloganlarla sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu