Güncel

Ulucanlar katliamı kınandı, direniş selamlandı!

Ankara: Ulucanlar katliamı 13. yıl dönümünde Alınteri, BDSP, DHF ve Halk Cephesi’nin örgütlediği iki etkinlikle Ankara’da anıldı.

23 Eylül günü katliamın yapıldığı Ulucanlar Hapishanesi önünde toplanan bileşenler, şehit düşen 10 devrimcinin fotoğraflarıyla katliamı kınadı ve yaratılan direnişi selamladı.

Hapishane önünde, katliam sırasında hapishanede olan direnişçiler Fatime Akalın ve Başak Otlu’da devrimci dayanışmanın öneminden bahseden birer konuşma yaptı.

26 Eylül günü de Yüksel Caddesi’nden Sakarya Caddesi’ne kitlesel katılımlı meşaleli bir yürüyüş düzenlendi.  Üzerinde şehit düşen 10 devrimcinin fotoğraflarının olduğu ve   “Ulucanlar katliamını unutmadık, unutturmayacağız. Devrimci irade teslim alınamaz!” yazılı pankart arkasında yürüyen kitle “Kanla yazılan tarih silinmez!”, “Ulucanları unutma, unutturma!” gibi sloganlarla katliamı halka teşhir etti.

ESP, Kaldıraç, Partizan, Devrimci Proleterya’nın da destek verdiği yürüyüş sonunda bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yapılan  açıklamada; “Faşizm devrimcileri, işçileri, memurları, emekçileri hiçbir zaman teslim alamayacak. Devletin yaptığı hiçbir katliam hesapsız kalmayacak. Kanla yazılan tarih silinmez, bunu biliyoruz ve herkesi ON’ların haklı mücadelesini sahiplenmeye çağırıyoruz. ON’ları selamlıyor, ON’ların anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.” denilirken, ÇHD adına yapılan açıklamada da düzenin hukukundan adalet beklenemeyeceği, hesabın devrimciler ve emekçilerce sorulacağı vurgusu yapıldı.

Eylem “Bize ölüm yok” marşının okunmasıyla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu