Dünya

Ulm ve Berlin’de açlık grevlerine destek eylemi

ATİF-Berlin: Berlin’in Kürt, Türk ve çeşitli milliyetlerden emekçi kitleleri, devrimci ve yurtseverler 62. gününü aşan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine seyirci kalmadı.

11.11. 2012 Pazar günü saat 14:00’te Hermannplatz’da başlayan yürüyüş birkaç saatlik süreden sonra Berlin’in ünlü alanı Oranienplatz’da son buldu.

Bizim de ATİF-Berlin olarak geniş bir katılım sağladığımız yürüyüşe ilgi ve katılım fazlaydı. Türk egemen güçlerinin ve AKP hükümetinin açlık grevleri karşısındaki politikasının kınandığı yürüyüşe Alman sol örgütlerinin bir bölümü de katılım sağladı.

Bu yürüyüşün bir ayağı bir yandan cezaevlerindeki açlık grevlerini protesto iken, ikinci ayağı da, savaşa karşı ve özel olarak da Suriye’deki emperyalist tehdide karşıydı. Her iki yürüyüş birleştirilerek ortak olarak yüründü. “Suriye’ye karşı savaşa hayır yürüyüşü” ile “ölümlere seyirci kalma yürüyüşü” birleştirilerek yapılan bir yürüyüş oldu.

Bu yürüyüşe ATİF-Berlin olarak bizde Her zamanki gibi pankartımız ve çok sayıdaki bayraklarımızla alana kendi rengimizi kattık . Coşkulu kalabalık ve dayanışma sloganlarının bolca atıldığı yürüyüş sloganlarla son buldu.

 

Ulm ATİK: Türkiye hapishanelerinde binlerce tutsağın başlatmış olduğu süresiz dönüşümsüz açlık grevlerinin 63. gününe girmesiyle kritik bir süreçte başladı.

Ulm-DEKÖP’ün (Tohum Kültür Merkezi, İşçi Gençlik Derneği, Demokratik Kültür Merkezi, Kürdistan İnformasyon Merkezi ) düzenlediği her akşam çarşı merkezinde miting çalışmasını 10.11.2012 Cumartesi günü düzenlediği ve 700’e yakın kişinin katılımıyla yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüş boyunca canlı şekilde atılan sloganlarla yürüyüş güzergahı boyunca gerek atılan sloganlar gerek yapılan konuşmalarla Türk devleti ve izlediği politikalar teşhir edildi.

Altmışıncı gününe giren açlık grevlerinin tutsaklara ölüm sınırına getirdiğinin altı çizildi. Faşist politikaların ülkeyi kan gölüne çevirdiği AKP’nin ırkçı politikalarının tam bir çıkmazı dayattığına vurgu yapılan konuşmalarda tutsaklarla dayanışmanın bundan sonrada devam edeceğinin altı çizildi.

Yürüyüş sonunda yapılan mitingde Almanca konuşmaların ardından yapılan açıklamaların ardından son buldu.

Yürüyüşe ATİK ( Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu )  taraftarları da bayrakları ve sloganlarıyla alandaki yerini alarak destek verdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu