Güncel

Üzümdere “HES’lere dur” dedi

İzmir: Her gün farklı uygulamalarla doğayı katleden devlet, ülkenin dört bir yanında doğa katliamlarına hız kesmeden devam ediyor.

Bugün ise Antalya’nın İbradı İlçesine bağlı Üzümdere köyünde HES projeleriyle doğayı katletmeye çalışıyor.

Türkiye’nin en önemli yaban hayatı geliştirme sahalarından ve dünyanın en önemli 200 orman alanından biri olan Antalya’nın Üzümdere bölgesi de HES tehdidi altında. Bu bölgede iki HES yapılmak isteniyor. Ancak Üzümdere köylüleri ve çevreciler, yaşam alanlarının bozulmaması için HES’in yapılmasına karşı çıktı.

 

ÇED toplantısı engellendi

Üzümdere’de HES için toplantı yapılacağını öğrenen köy halkı, Üzümdere Köyü Sosyal Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Remzi Alp ve Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz ile birlikte basın açıklaması yaptı.

Köyünü, doğasını, yaşamını katledenlere de izin vermeyeceklerini dile getiren Üzümdere halkı, köylerin de HES istemediklerini belirttiler.

Basın açıklamasının hemen ardından, toplantı yapmak üzere köye gelen HES’çi şirket ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, toplantı salonuna girerken köylüler tarafından sloganlarla protesto edildi ve toplantının yapılmasını engelledi.

Salondan çıkan şirket, bakanlık görevlileri ve muhtar, salon dışındaki bazı köylülerden “toplantı yapılmıştır” şeklinde imza almak istedi.

Bunun üzerine kaymakamlığa giden köylüler, toplantının yapılamadığını gösteren tutanağını vererek, “evrakta tahrifat yapılmak istenmesinden kaygı duyduklarını” dile getiren dilekçe sundular.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu