Gençlik

“Üniversiteler ‘torna makinesi’ değil”

H. Merkezi: Kırklareli Üniversitesi’nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen KÖK-DER üyesi öğrenciler, eylem yaparak, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı.

 

“Üniversiteler ‘torna makinesi’ değil”

Eylemde sık sık “Bijî zaningehê azad“, “Yaşasın özgür üniversiteler”, “Müşteri değil öğrenciyiz“, “Rektör istifa”, “Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK” sloganlarını atan öğrenciler adına Şemdin Songur açıklama yaptı.

Üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çeken Songur, “Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler ‘uslu’, ‘kaderci’, ‘itaatkar’ bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor” dedi ve direniş çağrısında bulundu.

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu