GüncelManşet

Antep’te polis talimatıyla soruşturma

H. Merkezi: Antep’te Eğitim Fakültesi öğrencisi olan Anıl Mansuroğlu; DİHA’ya verdiği röportajda, hakkında açılan dava sonuçlanmadan üniversite tarafından soruşturma başlatıldığını söyledi.

Yeni Demokrat Gençlik ve Özgür Gelecek Gazetesi okuru olan Anıl Mansuroğlu 3 Haziran günü “TKP/ML TİKKO’ya yönelik operasyon” adı altında evlere yapılan baskınla gözaltına alınmış ve 4 ay hapishane tutulmuştu.

Antep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde öğrenci olan Anıl Mansuroğlu verdiği röportajda hakkında açılan soruşturmanın hukuksuz olduğunu ifade ederek şunları söyledi, “Okula gittiğim zaman daha yargılanmam devam ederken, benim hakkımda soruşturma başlatmışlardı. Dekanla konuştuğumda bu kararın polis talimatıyla gerçekleştiğini belirtti” dedi.

4 ay Antep H tipinde kalan Anıl Mansuroğlu, hapisteyken hakkında dava açıldığını, bu durumun hukuksuz olduğunu ve “TKP-ML üyeliği” ile yargılandığı belirterek medyaya servis edilen haberlerin doğru olmadığını vurguladı. Medyada çıkan haberlere tepki gösteren Mansuroğlu, verdiği röportajda, “Alındığımızda işte Flaş TV’de evimiz ‘hücre evi’ olarak gösterildi. Evimizde güya uzun namlulu silahlar ve bombalar bulmuşlar. Bu tür haberler servis edildi. Ama polislerin el koyduğu her şeyim yasaldı, kendileri de tutanağa o şekilde geçtiler. Tutuklanma süreci bende maddi ve manevi olumsuzluklar yarattı. Onları halletmeye çalıştım. Okula gittiğim zaman daha yargılanmam devam ederken, benim hakkımda soruşturma başlatmışlardı. Dekanla konuştuğumda bu kararın polis talimatıyla gerçekleştiğini belirtti” dedi.

Mansuroğlu, Antep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adil Kılıç’ın DİHA’nın sorusu üzerine; yaşanan bu durumu şu sözlerle ifade etti,“Muhtemelen bu öğrencimizin durumu yeni YÖK yasasından önce olmuştur. Öğrenci hakkında yapılacak soruşturma eğer bölüm içerisinde gerçekleşmişse biz, eğer üniversite genelinde yapılmışsa rektörlük, üniversite dışında gerçekleşmişse polis tarafından yasal işlem başlatabilir” dedi.

Bu tür korkular bizi mücadelemizden yıldırmayacaktır!”

Polisin okul yönetimiyle işbirliği içinde olduğunu belirten Mansuroğlu, açılan soruşturma ve tutuklama terörüne karşı şunları söyledi; “Soruşturma kapsamında ilk ifade verdiğimde bazı sorular tutuklanma sürecimde polislerin bana yönelttiği sorulardandı. Yargılanmamız daha sonuçlanmamışken üniversite yönetimi hukuksuz bir şekilde hakkımda soruşturma başlattı. Polisler olsun, üniversite yönetimi olsun, muhalif öğrenciler üzerinde sindirme politikası güderek, korku toplumu yaratmaya çalışıyor. Bu tür korkular bizi mücadelemizden yıldırmayacaktır. Hiçbir zorbalık, gözaltı, tutuklama ve korku bunu başarmayacaktır. Mücadelemize olduğu yerden devam edeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu