Gençlik

İÜ’de “Halkların Kardeşliği Sergisi”ne saldırı

İstanbul: İstanbul Üniversitesi’nde 7-9 arasında gerçekleşmesi planlanan Türk Ocağı ve İstanbul Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Türkçülük Sempozyumu”na tepki olarak devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler tarafından oluşturulan  “Halkların Kardeşliği Sergisi”ne polis saldırdı.

İÜ’de dün başlayan ve bugün de devam eden “Bir Düşünce Hareketinin 100. Yılı; Türk Ocakları” sempozyumuna karşı Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Roboski’de katledilen 34 Kürt köylüsünü temsilen açılan mezarlığa okula giren çevik kuvvet saldırdı.

Serginin çevresindeki tüm öğrencilere copla saldıran polis; 4 kişinin yaralanmasına sebep olurken, 6 öğrenciyi de gözaltına aldı.

Serginin açılmasından bir süre sonra sergiye gelen bir sivil faşistin provokasyon yaratma girişimiyle başlayan gerginliğin ardından okula giren çevik kuvvet, serginin ve aralarında YDG okurlarının da bulunduğu öğrencilerin etrafına barikat ördü.

Çevik kuvvetin barikat kurmasının ardından “Katil devlet hesap verecek”, “Katil polis üniversiteden defol” sloganı atan öğrencilerle çevik kuvvet arasında çatışma çıktı. Çatışmada önüne gelen her öğrenciye saldıran polis, 6 kişiyi gözaltına aldı.

Polis saldırısı sonucu 4 öğrenci de yaralandı.

Saldırının ardından polis, öğrencilerin tepkisi sonucu fakülteyi terk etmek zorunda kaldı.

 

Hukuk Fakültesi’nde patlama

Bu olayların hemen ardından Hukuk Fakültesi’nde de patlama meydana geldi.

Hukuk Fakültesi’nin kadınlar tuvaletinde meydana gelen patlamanın ses bombasından kaynaklandığı ve bu patlamada 3 kişinin yaralandığı söyleniyor.

Olayın ayrıntılarını öğrenmek için gittiğimiz fakültede öğrenciler olayın doğru olduğunu belirtirken; bizi içeri almayan ÖGB, “içerde durumun çok normal olduğunu, hiçbir olayın yaşanmadığı, yanlış duyum aldığımızı” iddia etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu