Gençlik

İÜ’de 2 günlük açlık grevi

8-9 Mart günlerinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için DYG tarafından örgütlenen, YDG olarak bizim de içinde olduğumuz grev Beyazıt kampüsünün önünde yapılan basın açıklaması ile başladı.

Basın açıklamasında son süreç itibariyle Kürt halkına yönelik saldırılara, bir bütün baskılara değinildi. Bu bağlamda PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin bu topyekün geliştirilen saldırıların bir parçası olduğunu, yine bu anlamıyla Kürt ulusunun iradesinin tecrit edildiği belirtildi. Özelde Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması için gerçekleştirilen grev aynı zamanda; KCK operasyonlarıyla tutuklanan devrimci, yurtsever öğrenciler, BDP yöneticileri ve Roboski’de gerçekleştirilen katliama karşı bir duruştu.

Beyazıt Kampüsü önünde gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından kampüs içerisine geçildi. Akşam okul çıkışına kadar Beyazıt Kampüsü havuzlu bahçesinde bulunan kitle halaylarla, şarkılarla eylemimizi sürdürmeye devam ettik. Okul çıkışının ardından BDP Fatih ilçe örgütüne geçildi.

Eylemin ikinci gününde ise sabah saatlerinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne geçen kitle kapıda güvenlik görevlilerinin engeliyle karşılaştı. Bu durum bize eylemimizin üniversite yönetimi tarafından provoke edilmeye çalışıldığını gösterdi. Fakat kararlı duruşumuz sonucunda kapılar açıldı ve biz fakültede bulunan “Hergele Meydanı”nda eylemimizi devam ettirdik.

Yine Edebiyat Fakültesi’nde halaylarla, türkülerle eylemimizi sürdürdük. Edebiyat Fakültesi’nde eylemimizi 15.00’e kadar sürdürdük. Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için bir süredir BDP Bağcılar İlçe Örgütünde süresiz açlık grevinde olan eylemcilerin direnişleri selamlanarak eylemimizi sonlandırdık.

İstanbul YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu