Güncel

Tuzluçayır’da halk direnmeye devam ediyor

H.Merkez: Tuzluçayır’da dün akşam forum yapılarak, devletin gerçekleştirmek istediği “cami/cemevi projesi” tartışıldı.

Forumda söz alan konuşmacılar, “Şu anda projenin gerçekleştirilmek istendiği alanda 200 metre uzaklıklarda 2 tane cami, yaklaşık 400 metre uzağında ise cemevi var. Bugüne kadar devletin her türlü müdahalesine rağmen halk kendi inancı doğrultusunda ihtiyaç duyduğu ibadet evini kendisi yapmıştır. Bu proje derin bir projedir ve söz konusu olan sadece Fettullahçılarla Cem Vakfıyla sınırlı değildir. Bu bir devlet, bir başka ifadeyle AKP projesidir” dedi.

Forumdan çıkan gençler inşaata yürüdü

Forumda tartışmalar devam ederken gençler, yapılmak istenen cami/cemevi inşaatına doğru yürüyüşe geçti İnşaatın çevresinde bekleyen polis yürüyüşe geçen kitleye saldırdı. Polisin kitleye saldırmasının ardından çatışmalar başladı.

Polis, kitleye gaz bombası ve ses bombası da atmasının yanısıra, TOMA’lardan tazyikli su sıktı. Yaşanan çatışmalarda polisin yoğun ses ve gaz bombası  kullanması nedeniyle  S.T. ve 15 yaşındaki M.Ç. yaralandı.

Tuzluçayır halkı gece geç saatlere kadar direndi

Forumun bitmesinin ardından forumda bulunanlara çatışan kitleye destek amaçlı inşaata yürüyen kalabalık kitleye de Süleyman Ayten Caddesi’nde polis saldırdı. Ara sokaklara çekilen kitle, barikat kurarak  polisin saldırısına saatlerce direndi. Çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü. Ayrıca polisin TOMA’dan sıktığı suyun içerisinde yağun miktarda yakıcı maddenin olduğu da belirtiliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu