Manşet

Peri eylemine katılanlara tutuklama tehditi!

Dersim: Peri’de direnen Özgür Köylü Hareketinden Özkan Aslan’ın tutuklanmasına ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Saat 13.00’de bir araya gelen Munzur Çevre Derneği Sanat Sokağından Seyit Rıza Parkına bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Her gün bir tutuklama terörünün yaşandığı, faşist devletin ve işbirlikçi patronlarının saldırdığı bir dönemden geçmekteyiz. Dün milletvekillerinden avukatlara, sağlık emekçilerinden öğrencilere saldıran devlet bugün ise köylülerin üzerine önce kurşun yağdırmış ardından Peri’de devam eden direnişi kırmak için Özgür Köylü Hareketinden Özkan Aslan’ın evine baskın düzenleyerek gözaltına almış ve hemen tutuklamıştı.

Peri’deki direnişe destek vermek ve köylülerin serbest bırakılmasını isteyen Dersim Munzur Kültür ve Çevre Derneği “Peri suyu özgür akacak! Toprağımıza suyumuza sahip çıkalım” yazılı pankart açtı. Eyleme Partizan, ESP, DHF, DEDEF Halk Cephesi gibi kurumlar da destek verdi.

Yürüyüş boyunca “Derelerin isyanı katilleri boğacak”, “Peri özgür akacak”, “Tutsak köylüler serbest bırakılsın” vb sloganları haykıran kitle Seyit Rıza Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını Dersim Munzur Çevre Derneği Başkanı Yusuf Topçu okudu. Yusuf Topçu sözlerine, “Dersim’in vadilerini, yerleşim ve yaşam alanlarını sular altında bırakmaya çalışan egemenlerin pervasızca saldırıları devam ediyor” şeklinde başladı.

Dersim’in sürekli saldırılara maruz kaldığını ve sermaye sahiplerinin büyük bir iştahla kuşatma altına alınmaya çalışıldığı dile getiren Topçu, festivalin Dersim’in doğasını ve kültürünü korumak için yapıldığına vurgu yaptı.

Barajların ikinci 38 olduğunu ve bin yıllık kültürümüzün tahrip edildiğine dikkat çeken Topçu, Peri vadisindeki etkinlikte halkın üzerine kurşun yağdırıldığına dikkat çekti.

Etkinliğe giden onlarca insanın kimlikleri alınarak kayıt işlemi yapan karakolun bu bilgilerden 150 kişiye daha ulaşarak tutuklama yapacak olmasına dikkat çeken Topçu “Şimdi buradan sesleniyoruz, tutuklanan Özkan Aslan arkadaşımız serbest bırakılmalıdır. Haklarında isme dayanarak gözaltı ve tutuklama işlemi başlatılan tüm dostlarımızın işlemlerine son verilmelidir” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu