Gençlik

Tunceli Üniversitesi’nde Kaypakkaya anması

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 39. yılında ülkenin dört bir yanında çeşitli anma etkinlileri düzenleniyor. Bu adreslerden biri de Tunceli Üniversitesi’ydi.

Üniversitede bir gün önceden Kaypakkaya anmasının ülkemizdeki faşizm koşullarında egemenlerin ve onların sözde eğitim kurumlarının temsilcilerinde nasıl bir korku yarattığından bahsederek 17 Mayıs günü üniversitede düzenleyeceğimiz anmaya çağrı yaptık.

Yemekhanede yaptığımız sesli ajitasyonlarla, kitleyle birlikte anmanın yapılacağı alana çıktık. Anmamız devrim ve komünizm şehitleri için saygı duruşuyla başladı. Ardından Kaypakkaya’nın siluetinin olduğu onu anmak savaşmaktır yazılı pankart okulun camından aşağı sallandırıldı.

Pankartımız kitle tarafından coşkuyla karşılandı. Tabii pankartımız cemaat ve faşizan ideolojiyle donanmış üniversite yönetiminin de yoğun ilgisiyle karşılandı! ÖGB’yi pankartımızı indirmek için gönderen rektörlük, Yeni Demokrat Gençlik’in militan tavrı karşısında acizleşerek bu seferde ılımlı yönetim portresi çizmeye çalışmıştır. Rektörlüğün bu hamlesi de teşhir edilerek boşa çıkarılmıştır.

Basın açıklamasında; İbrahim Kaypakkaya ile ilgili slogan attığından dolayı ceza yağdırılan YDG, Özgür Gelecek ve Halkın Günlüğü gazetesi okurlarına, gene Kaypakkaya ile ilgili türkü söylediler gerekçesiyle ceza yağdırılan sanatçı Pınar Aydınlar, Mehmet Özcan ve Grup Munzur’a da değinildi.

Mayıs ayında ölümsüzleşen Haki Karer, Eşref Anyık, Mahmut Zengin, Ferhat Kurtay, Necmi Öner ve idam sehpalarında ölümsüzleşen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnanlara ve Kızıldere’de katledilen Çayanlara da basın açıklamamızda değinildi.

İndirilmeye çalışılan pankartımızla tekrar yemekhaneye girip sesli ajitasyonlarla ekmek parası tehdidiyle üzerimize ÖGB’yi gönderen zihniyeti teşhir ettik. Basın açıklamamızı “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Bedel Ödedik Bedel Ödeteceğiz” sloganları, alkışlarla ve zılgıtlarla bitirdik.

 

Dersim YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu