Güncel

Tuncel “dokunulmazlık” dışı

H. Merkezi: BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında verilen 8 yıl 9 ay hapis “cezasının gerekçeli kararını hazırlandı!

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan kararda, Sebahat Tuncel’in “PKK/KONGRA-GEL üyesi” olduğu iddia ediliyor.

Ve ekleniyor:

Anayasa’da yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik Cumhuriyeti ortadan kaldırmaya amaçlayan faaliyetler biçiminden kullanılamaz!

Anayasa hükümlerinden hiçbiri devlete ve kişilere Anayasa ile tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesini veya Anayasada belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz!

Böylelikle “PKK/KONGRA-GEL üyesi” olduğu iddia edilen Tuncel’in suçun niteliği itibariyle Anayasa’nın 14. maddesinde belirtilen devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı amaçlayan faaliyetler kapsamında kaldığı ve yasama dokunulmazlığı kapsamı dışında bulunduğu kabul edildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu