Güncel

TÜYAP Kitap Fuarı başladı.

İstanbul: Her yıl düzenlenen TÜYAP İstanbul kitap fuarı 2 Kasım günü Beylikdüzü’nde açıldı. Geçmişteki Gelecek: Tarih konusuyla gerçekleşen fuarda bu yıl birçok yeni yayınevi bulunuyor. Geniş yayıncı katılımı nedeni ile bu yıl 2 ve 3. Salonların yanı sıra 10 ve 11 ve 12. Salonlarda açıldı. Fuarda birçok noktada resim sergisi ve heykeltıraş eserlerini görmek mümkün.

Öte yandan fuarda uluslararası yayınevlerine de yer açılmış durumda Küba, İngiltere, Almanya Japonya Çin gibi ülkeler açtıkları stantlarla Türkiyeli okuyucuları ile buluşuyor.

Fuarın bu yılki özel konuğu ise Çin… Daha fuar başlamadan önce birçok kitap ekinde Türkiye’de yayımlanmış Çin kitaplarının tanıtımı mevcuttu. Öyle ki bu tanıtımlar genel olarak Çin tarihi bağlamında Çin Devrimi’ni anlatan kitaplardı. Ancak fuarda Çinli yayınevlerinin açmış olduğu stantlara baktığımızda, Çin Devrimi’ne ilişkin kitaplar oldukça az. Mao Zedung’a ait kitaplar ise yok denecek kadar az.

Fuarda özellik le Gezi İsyanı’nın ardından politik kitaplara dair ilginin belli oranda arttığı söylenebilir. Zaten bu noktada isyanı ticaretin malzemesi haline getirmek isteyen en gerici yayınevleri dahi konuya dair bir kitap çalışması gerçekleştirmiş. Gezi İsyanı’na dair çıkartılan kitaplar ise tarihin belli evrelerinde sadece fotoğraf galerisi veya öyküler olarak kalarak unutulacak kitaplardır. İsyanın politik değerlendirmesini gerçekleştiren konuya dair sınıfsal bir analiz getiren bir kitap bulmak oldukça zor. Bu boşluğu doldurabilmek adına isyanın sınıfsal bir analizini yapmış ve yayınevimiz tarafından basılmış olan “Taksim Meydan okuması; İsyan Edin, Birleşin, Örgüt-Lenin isimli kitabı okuyucularımızla buluşturuyoruz.

Politik kitaplara olan ilginin daha çok öğrenci gençlik içinde olduğu da söylenebilir. Son bir yıl içindeki politik gelişmelerin etkisi ile bu alana yönelen kitlenin hiçte azımsanmayacak derecede olması bizler açısında gerçek bilginin propagandasının azımsanmayacak derecede titiz bir biçimde yapılmasını şart koşuyor. Marksist eserlere ise en çok ilgi -nedeni ciddi bir tartışma konusu- Cemaatlerde örgütlenmiş gençlerden geliyor. Bu konuya dair ciddi bir araştırma içinde oldukları söylenebilir.

TÜYAP’ta hal böyleyken Yayınevimiz açısından ise gerçek ve doğru bilginin kitlelere taşınması ve tartıştırılması amacı ön plandadır. Standımıza gelen kitle ile daha çok sohbet ediyor ve özellikle gazetemizin dağıtımına da bu noktada ağırlık veriyoruz. Bir örgütlenme alanı olan TÜYAP kitap fuarı bu yıl oldukça kalabalık geçeceğe benziyor. Gelen kitleyi örgütleme amacı ile gerçekleştirdiğimiz stant çalışmamızda gerçeklerin savunucusu ve hamalı olduğumuzu söylemek gerekir. Çünkü gerçekler devrimcidir.   

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu