Emek

Türkiye Deri-İş Sendikası İzmir Şube’den açıklama!

SENDİKA HAKKIMIZ ENGELLENEMEZ!

SAVRANOĞLU PATRONU SENDİKA HAKKINI TANIMALIDIR!

Kamuoyunun yakından bildiği gibi Kampana Deri direnişimiz ülkemizde hali hazırda devam eden önemli işçi direnişlerinden biridir. Kampana işçileri de kötü çalışma koşullarına karşı insanca koşullarda çalışabilmek için sendikamıza üye oldular. İşverenin sendika karşıtı tutum alması ve 3 Ağustos 2011 tarihinde üyelerimizi işten atmaya başlamasıyla birlikte üyelerimiz direnişe geçmiştir.

Sendikamız işverenin her türlü oyununu boşa çıkarmış işveren ise direnişi kırmak ve parçalamak için yoğun bir çaba sarf etmiş, üyelerimiz gözaltına alınmış, saldırıya uğramış ancak işveren ne yaptıysa direnişimizi kırmayı başaramamıştır. İstanbul’da aynı işverene ait Kampana Deri’deki sendikalaşma sonrası işveren üretimini İzmir’deki diğer fabrikası Savranoğlu Deri’ye kaydırmış ancak sendikamız burada örgütlenmeyi önüne hedef koymuş, Savranoğlu Deri bünyesindeki işçilere ulaşarak ve Savranoğlu’nda bulunan taşeronlar dâhil aynı çatı altındaki 3 ayrı firmada çoğunluğu sağlayarak ayrı ayrı yetki almayı başardı. Ancak işveren sendikanın girmesini engellemek için üretimini İzmir’den İstanbul’a kaydırma kararı aldı ve çalışmak isteyen işçileri İstanbul’daki bir diğer direnişimizin olduğu Kampana Deri’ye çağırdı. Savranoğlu işçileri ise onurlu bir davranışla sendikalı olarak çalışabilmek için 2 Ekim günü İstanbul’a yola çıktı. İşveren İzmir’deyken üyelerimize hiçbir kolaylık sağlamayarak son güne kadar çalıştırdı. İstanbul’a gelen ve sonrasında kalacak yeri olmayan üyelerimiz fabrikada sabahlamak durumunda kaldı. İşveren işçilerin kararlılığı karşısında fazla duramadı ve çareyi onları 13 Ekim 2011 tarihinde işten atmakta buldu.

İşveren üretimini durdurduğu İzmir’deki fabrikasını Rodeo Deri unvanı altında muvazaalı şekilde yeniden faaliyete soktu. İstanbul’da işten çıkarılan Savranoğlu işçileri ise fabrikanın yeniden faaliyete geçmesi üzerine İzmir’e dönerek direnişlerini sürdürmeye devam ettiler.

Savranoğlu Deri işçilerinin haklı mücadelesi mahkemelerin vermiş olduğu kararla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Mahkeme ilk etapta sonuçlanan 3 işçinin davasında işçileri haklı bulmuş ve iş akitlerinin feshini geçersiz saymıştır. Mahkeme işçilerin sendikal nedenle işten çıkarıldıklarına hükmederek işçileri işe geri almadığı durumda 18+4 maaş tutarında sendikal tazminat ödemesine karar vermiştir. İş mahkemesinde görülen dava temyiz aşamasındadır.

Rodeo Deri’nin arıtma kullanmaması ve kimyasal atık suyunu yağmur suyu kanalına boşaltması ve bunun çevreye verdiği zarar nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatılmasına karar verildi. İşverenin mahkemeye başvurması üzerine mahkeme 1 ay süreyle yürütmeyi durdurma kararı verdi ve bugün hukuksal süreç devam etmektedir. İşveren ise sendikayı fabrikaya sokmamak için İstanbul’daki fabrikasını kapatarak makinelerini ise İzmir’e taşıdı.

Fabrika önünde direnişin başlamasının ardından direniş süresince ortaya çıkan tüm zorluklara sendikamız göğüs germiş ve mücadelesini tavizsiz şekilde yürütmüştür. Sendikamız Savranoğlu Deri’de bugün 347. gününü dolduran direniş süresince en başta kardeş sendikalarımızdan, devrimci demokrat kamuoyundan, emekten yana olan partilerden, demokratik kitle örgütlerinden önemli oranda destek görmüş ve direnişimiz kararlı bir şekilde bugünlere kadar taşınmıştır.

Sendikamız Savranoğlu Deri direnişini 347.günde sonlandırma kararı almış ve hukuki açıdan mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Savranoğlu Deri’de direniş süresince mücadelemize destek veren tüm kurumlara ve sınıf dostlarına teşekkür ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRKİYE DERİ-İŞ SENDİKASI İZMİR ŞUBE

Anadolu Cad. Kurtkaya İş Hanı No: 802 K:3 D:5 Çiğli/ İZMİR

Tel: (0232) 329 76 35

Faks: (0232) 329 76 35

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu