GüncelUncategorized

TOMA ile geldiniz olmadı, yasa ile gelin yine olmayacak

İstanbul: TMMOB’un meclisten gece geçirilen Torba Yasa’yla proje denetim yetkisinin elinden alınarak işlevsizleştirilmeye çalışmasını ve üyelerinin gözaltına alınmasını protesto eden binlerce kişi 13 Temmuz gün Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

Taksim Dayanışması‘nın destek verdiği eyleme birçok forumdan da katılım oldu. Eylem meydana yürüme çağrısı nedeniyle yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. TOMA ve çevik kuvvet polisinden oluşan barikatla kitlenin meydana yürüyüşü engellendi.

Eylemde “Torbacı AKP TMMOB’tan ve mesleğimizden elini çek ve Tankla geldiniz olmadı, TOMA ile geldiniz olmadı, yasa ile gelin yine olmayacak, bizimle başlamadı bizimle bitmeyecek, bu daha başlangıç” yazılı pankartlar açtı. TMMOB’u sahiplenen çok sayıda dövizinde taşındığı eylemde sık sık, Bu daha başlangıç mücadeleye devam, Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atıldı.

Eylemde ilk konuşmayı Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu yaptı. Muhçu’nun ardından Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Zeki Arslan yaptı. Konuşmalarda TMMOB’nin hükümetin rant projelerine ve Gezi direnişindeki rolü nedeniyle hedef seçildiği vurgulandı ve TMMOB’un bundan sonrada taviz vermeden doğrularını savunacağı belirtildi.

Konuşmaların ardından kitle sloganlar eşliğinde bekleyişe geçti. Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin isimleri okunarak burada diye haykırıldı ve Devrim şehitleri ölümsüzdür sloganı atıldı.

Sloganlarla süren bekleyişin ardından TMMOB adına İstanbul İl Koordinasyon Sekreteri Süleyman Solmaz okudu. Solmaz açıklamada, AKP’nin ne gözaltıları, ne gece yarısı baskınlarıyla geçirdiği yasal düzenlemeler TMMOB’nin mücadelesini durduramayacaktır dedi.

ıklamanın ardından eylemin sonlandırıldığı açıklandı. Kitle Taksim’e doğru sloganlarla yürüyüşe geçti.

 İstiklal Caddesi’nde polis terörü

TMMOB’nin eyleminden sonra Taksim Meydanı‘na doğru gruplar halinde yürüyen kitleye polis Mis Sokak’ta tazyikli su, plastik mermi ve gaz bombalarıyla saldırdı. Kitle ara sokaklara kısa süreliğine çekilirken yoğun polis saldırısına rağmen İstiklal Caddesi üzerinde durdu. Bu daha başlangıç mücadeleye devam, Taksim bizim İstanbul bizim, Polis simit sat onurlu yaşa sloganları sıkça atıldı.

Daha sonra İstiklal Caddesi üzerine gelen ‘akrep’lerle ve yine çevik kuvvet tarafından atılan plastik mermilerle cadde üzerinde polis terör estirdi. Polisin saldırılarına kitle taş ve çevrede bulunan şişeleri atarak karşılık verdi. Ayrıca polisin cadde üzerinde bulunan herkese ayırt etmeden plastik mermi atması göze çarptı. Atılan plastik mermilerden çok sayıda gazetecide yaralandı. Polisin bu saldırılarına karşılık cadde üzerinde bulunan herkes tarafından yuhalandı.

Gecenin ilerleyen saatlerine doğru polis saldırının dozunu iyice arttırarak coplarla da saldırmaya ve gözaltına yapmaya başladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Yrd. Doç. Osman Erden coplanma ve atılan plastik mermilerle yaralanarak gözaltına alındı.

 Direnişçiler sivil faşistleri püskürttü

Ayhan Işık sokakta bulunan bir kaç bar ve çay ocağının sahibi polisin saldırısından kaçan direnişçilere saldırdı. Polisin yanında direnişçilere saldıran sivil faşistler daha sonra gazetecilere de yönelerek hakaretlerle saldırmaya başladı. Polise, Siz gidin bu sokağı biz hallederiz şeklinde konuşan faşist grup sokağın başına kadar hakaretlerle gazetecilerin üzerine yürüdü. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan direnişçilerin saldırıyı fark etmesi üzerine saldırının olduğu sokağa direnişçiler gelerek faşist grubu püskürttü. Burada faşist grubun havaya silah sıkmasına rağmen kitle grubu dükkânlara kadar kovaladı.

Eylemler gece 04.00’a kadar sürdü.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu