Manşet

THY işçilerine destek büyüyor

Grev hakkı engellenen ve hiç bir bildirim yapılmadan işten atılan 350 THY işçisi, Sendikal Güçbirliği Platformu  tarafından ziyaret edildi.

Atatürk Hava Limanı Ana Giriş Kapısı önünde bir araya gelen platform bileşenleri, “Hava Yollarında grev yasağı kaldırılsın. İşten çıkartılanlar geri alınsın” yazılı pankart açtılar. Burada “Uçma uçtukça sıra sana gelecek” şeklinde slogan atan kitle THY’yi boykot çağrısı yaptı. Eyleme 444 gündür direnişte olan Kampana Deri işçileri ve Hey Tekstil işçileri de katıldı.

Burada uzun süre alkış ve ıslıkları ile bekleyen kitle daha sonra “Yaşasın sınıf dayanışması”, “ THY işçisi yalnız değildir” , “ Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla direnişteki THY işçilerinin bulunduğu Dış Hatlar Geliş bölümüne doğru yürüyüşe geçti.

Eylemde sloganlara yüzlerindeki öfkeyle eşlik TÜMTİS işçileri dikkat çekerken , Deri işçileri de kavga sloganlarını giydikleri direniş gömlekleri ile bütünleştirmenen gururu içindeydi. Eylemde ayrıca Sendikal ihanetlere karşı örgütlülüğünü savunan Belediye-İş üyesi işçileride oldukça coşkulu bir şekilde yerlerini almışlardı.

Eylemde dikkat çakan bir başka konu ise eyleme taksi şöförlerinin hemen hepsinin destek vermesiydi. Kimi şöförler korna çalıp zafer işareti yaparak eyleme destek verdi.            

 

Direnişiniz direnişimizdir

Coşkulu bir yürüyüşle Dış Hatlar geliş bölümüne gelen işçiler burada THY işçilerinin “Yaşasın sınıf dayanışması”, “ Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla karşılandılar. Polisin adeta ablukaya aldığı bölgede işçiler hep bir ağızdan “baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını attılar. Burada Sendikal Güç Birliği Platformu Dönem Sözcüsü ve ayrıca TÜTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk bir konuşma yaptı.

Ötürk yatığı açıklamada “AKP hükümeti son dönemlerde işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarına azgınca saldırıyor. Bunun en somut ifadesi Sendikalar yasası ve tazminat hakkının gasp edilmek istenmesidir. Ayrıca her işkolunda özelleştirme ve taşeronlaştırma saldırıları ile işçileri çaresizleştirmekte adeta siz benim kölem olacaksınız demek istenmektedir. Bu saldırılardan nasibini alan siz THY işçileri de grev hakkınızın/grev hakkımızın gasp edilmemesi için direniyorsunuz. Bu saldırılara karşı direnişiniz direnişimizdir diyoruz” dedi.

İnsanlıktan nasibini almamışlar insanlıktan bahsedemez

Öztürk’ün ardından Hava-İş Genel Başkanı Atilla Ayçil’de bir kuşma yaptı. THY işçilerine yönelik saldırılara değinenen Ayçil, “ Bugun insanlıktan nasibini almayanlar insaknlıktan bahsedemez. Bizler grev hakkımızı sonuna kadar savunacağız. Sizlerin insanlığı ayaklar altına alan saldırılarınıza karşı direneceğiz” dedi. Uçak Seferi yapan arkadaşlarının yurt dışında uçaktan indirilerek işten atıldığını belirten Ayçil şunları söyledi; “Uçak seferi yapan arkadaşlarımız yurtdışında uçaktan indirilerek eşten atıldı. Ve bu arkadaşlarımıza başlarının çaresine bakmaları söylendi. Bu insanlığa sığarmı. Başbakan Erdoğan, biz bir aileyiz diyor. Ancak böylesi saldırıların altında onun imzası var. Allah senin belanı versin

Açıklamanın ardından kitle hep birlikte “amin” diyerek saldırıları proteto etti. Açıklamının ardından direnişteki işçilerden diğer kurumlara kadar herkes dayanışma mesajlarını ilettiler. Eyleme DDSB, ATİK BDSP, ESP ve TKP 1920′de destek verdi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu