Emek

THY işçilerine Ankara’dan destek

“Bir gün herkes Türk Hava Yolları’ndaki zaferimize şahit olacaktır!”

Ankara: İstanbul Atatürk Havalimanı’nda, grev yaptıkları ve grev haklarını savundukları için işten atılan 300’ü aşkın Hava-İş üyesi işçiler için, THY’nin Atatürk Bulvarı’ndaki merkez binası önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Çevik kuvvet ekiplerince ve sivil polislerce “korunan” bina önündeki basın açıklamasına Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB) tarafından da önemli bir katılım sağlandı.

TOGO işçilerinin de destek verdiği basın açıklamasında, ‘Grev hakkımız engellenemez’, ‘Sendika hakkımız engellenemez’, ‘Hava-İş işçisi yalnız değildir’, ‘Birlik mücadele zafer’ sloganları yükselirken, Hava-İş İl Şube Başkanı Kazım Karakuş tarafından okunan açıklamada şunlar belirtildi:

“ … THY A.O sözleşmesinde tam da sendikamızın grev kararı hakkını kullanacağı bir aşamada milletin vekili olan, tarafsız olması gereken, anayasal yemin etmiş bazı AKP Milletvekillerinin TBMM’de kanun teklifi vererek “havacılık hizmetlerinde” GREV YASAĞI talep ettiği ortaya çıkmıştır. …Ülkemiz tarihine bir demokrasi ayıbı olarak geçen bu kanun teklifi ülkemiz tarihinde görüşmemiş bir hızla Meclisten geçirilmiş ve Cumhurbaşkanınca onanarak 4 Haziran 2012 tarihi itibarı ile havacılık hizmetlerinde grev yasağı başlamıştır. …Haksızca işten çıkarılan işçiler ve sendikamız Atatürk Havalimanı Dış Hatlar geliş bölümünde işten çıkarmalarına karşı 12 gündür direnmektedir. Bu haksız işten çıkarmalara karşı hem ulusal hem de uluslar arası tepkiler çığ gibi büyümektedir. Emekten yana, demokrasiden yana tüm örgütlerimiz kuruluşlarımız, yurttaşlarımız ve diğer ülkedeki kardeşlerimiz HAVA-İŞ ve işçilere destek olmak için bu direniş alanına desteğe gelmekte, kişisel tepki yöneltmekte, boykotlar düzenlemekte, işyerlerinde afişler asmaktadır.”

Açıklama sonunda Hava-İş Sendikası’nın bu grev yasağına karşı verdiği mücadelede tüm emek örgütlerine tüm grev yasaklarının ortadan kaldırılması, işten çıkarmaların durdurulması için tüm ülkede karşı çıkışları fiili olarak yaygınlaştırılması çağrısı yapıldı.

Hava-İş adına yapılan açıklamanın ardından birçok sendika temsilcisi tarafından da destek konuşması yaptı. TOGO fabrikasında sendikaya üye oldukları için işten atılan ve 42 gündür direnişte olan işçiler adına da bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşma da kendilerinin de Hava işçileri gibi demokratik haklarını yani sendikalı olma haklarını kullandıklarını ve buz yüzden işten atıldıkları belirtilirken, Hava İş üyesi işçilerinin direnişinin yanında oldukları vurgulandı.

Açıklama sırasında sık sık TOGO’dan Hava’ya direnen işçiler kazanacak!sloganının atılması gözlerden kaçmadı. Açıklamaya HDK, Mücadele Birliği, EMEP, DDSB, Tez Kop-İş, Tüm-TİS, Deri-İş Sendikası üyesi TOGO işçileri destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu