Emek

THY: “Her hafta bir meydanlarda olacağız”(video haber)

İstanbul: Her hafta Cumartesi günü eylem yapan THY işçileri bugün(1 Aralık) saat 14.00’te Beşiktaş’ta Kartal Heykeli’nin önünde bir araya geldi. Müzikleri ve sloganlarıyla desteğe gelen, Deri-İş Sendikası, Tek Gıda-İş Sendikası vd birçok kurum ve örgütlenme “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları ile karşılandı.  Oldukça coşkulu geçen THY eyleminde ilk sözü Atilay Ayçin alarak;  “Bir ülkede demokrasi ya; vardır ya da yoktur. Ama biz biliyoruz ki; demokrasiyi amaç olarak değil araç olarak kullanan AKP iktidarı, bu ülkede var olduğu sürece, bu ülkede demokrasiden, insan haklarından,  özgürlüklerden ve insanların kardeşçe yaşamasından bahsedemezsiniz. Neden? Çünkü AKP’nin karakteristik yapısı bunlara düşmemektedir. AKP kandan, ölümlerden, savaştan ve zulümden beslen bir iktidardır” dedi ve Sendikal Güç Birliği Platformu’na değinerek örgütlü mücadelenin önemine vurgu yaptı.

THY direnişinin ve bu alanda verilen mücadelenin her kesimin mücadelesi olduğunu söyleyen Ayçin, bu kavganın herkesin kavgası olduğunu, örgütlü bir güç yaratmanın kavgası olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sonlandırdı; “Gelin yarınlarda pişman olamamak ve geç kalmış olmamak için gelin. Gün bugündür birlik olalım. Bir olalım, can olalım, yoldaş olalım

Atilay Ayçin’in ardından söz alan Deri İş Genel Başkanı Musa Servi,  geçmişten bugüne sınıf direnişlerine ve örgütlü mücadelenin önemine değinerek; “Gün birleşme ve mücadele etme günüdür” dedi ve “Mevcut haklarımızı korumak için direneceğiz” sözlerini vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından direnişçi işçiler adına açıklamayı okuyan THY direnişçisi Ferhan Ajlani; “Havacılık sektörüne getirdikleri yasak hükümetin başını çok ama çok ağrıttı. Çok büyük bir uluslar arası baskı ile karşı karşıya kaldılar ve geri adım attılar. Ama anlaşılan o ki, hiç ders almamışlar. Belki de ; ‘Hava-İş böyle bir direniş gösterdi ama diğer sektörlerde sendikalar aynı şeyi yapmaz’ diye düşünüyorlardır. Bu düşüncenin yanlış olduğunu kanıtlamak sendikaların boyun borcudur. Sendika yöneticileri yağmuru, çamuru, itilip kakılmayı, coplanmayı, hapse atılmayı, mahkemelerde süründürülmeyi göze alıp üyeleriyle bu oyunu bozmalıdır” dedi.

Basın açıklaması; “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Direne direne kazanacağız”, “İşimize geri döneceğiz”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları ve işçileri halaylarıyla sonlandı.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=kvlkRUXYQwc{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu