Güncel

İTİF: Dayanışma Giderek Yayiliyor

Isviçre: İsviçre‘nin Neuchatel Kanton’nun La Chaux De Fonds şehirinde, bir hafta önce Taksim direnişcileriyle dayanışmak amacıyla, İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu’unda içinde aktif yer aldığı “Taksimle Dayanışma Platformu Kuruldu“ Platform 20.06 .2013 tahrihinde La Chaux De Fonds Tren garın önünde bir mintg düzenledi.

Federasyon çalışanımız ve iki kişeden oluşan bir heyet bölgeninin yerel gazeteleri olan L’EXRESS ve L’lmpartial gazetesi ile önceden yapılacak mitingin içeriği ve Türkiye’deki gelişmeler noktasında bilgilendirmeler yaparak, gazetenin mitinge gelmesi sağlandı.

Miting saat 17.00 de yoğun yağmur ve dolu yağışına rağmen yüze yakın bir katılımla başladı.“Her yer Taksim, Her yer direniş“ yazılı Fransızca olan pankarttın yanı sıra miting boyunca çeşitli dövizler taşındı. Miting, Fransızca ve Türkce yapılan açıklamalarla ve atılan çoşkulu sloganlarla bölgede yaşayan yerel halkın ve göçmenlerin dikatini çekti.

Yapılan açıklamada;Turkiye’deki tüm kentlerimizde 21 gündür barış ve demokrasi mucadelesi için direnen, meydanları dolduran, tükülerini söylemeye bıkmadan usanmadan devam eden, baş eğmeyen onurlu halklarımızın yanındayız ve onlarla gurur duyuyoruz. Biz yurtdışındaki göçmenler olarak, ülkemde demokrasi var diyen sizlere İsviçrelilere sesleniyoruz; Turkiye’deki bu vahşeti, katliami görün, duyun,
21 günün bilançosu 5 ölüm, 7800 yaralı, 302 tutuklu, binlerce göz altı, gösterilerin ilk haftasinda kullanılan gaz bombalarına ödenen miktar 21 milyon dolardır
. 21 gündür kendi inandiklari yaşam biçimine, onuruna sahip çıkmak için meydanları dolduran direnişçilere karşı her türlü gaz ve kimyasal silah kullanımına, şiddete sessiz kalmayın“ diyerek İsviçre halkını dayanışmaya ve Türkiye devletini teşhir etmeye davet edildi.

Miting için hazırlanan Fransızca ve Türkce bildirilerin de yoğun bir şekilde dağıtımı saglandı. Dayanışma eylemelerine devam edeceklerini belirterek açıklama sonlandı.

Ayrıca İsviçre İşçi Partisi (POP) gectiğimiz Cumartesi günü çarsı merkezinde info standı actı. Taksim direnişçilerini selamlıyarak, direniş ve Devlet terörü noktasında yerel halkı bilgilendirme noktasında ajitasyonlar yaptı.

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu