Güncel

Tezkere Mersin’de protesto edildi

Mersin: Mersin’de TKP, ÖDP, Halkevleri ve HDK Mersin İl Meclisi tarafından Suriye için çıkarılan tezkere basın açıklamasıyla protesto edildi.

4 Ekim Perşembe günü Taş Bina önünde bir araya gelen kitle meclisten geçen tezkereye karşı tepki göstererek, Tetikçi hükümet istemiyoruz”, “Çıktı tezkere Tayyip sen git askere”, “ABD emperyalizminin askeri olmayacağız” sloganları attı.

AKP elini Suriye’den çek yazılı bir pankartın açıldığı eylemde kitle adına basın açıklamasını Oktay Canpolat okudu.

Akçakale’deki ölümlerden AKP hükümetinin sorumlu olduğunu vurgulayan Canpolat Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlunu istifaya çağırarak: “Bu ülke topraklarını Suriye’de iç savaşı kışkırtan bir operasyon üssü haline getiren uygulamalar, askeri eğitim verilen Suriye’de savaşanların barındığı kamplar derhal kapatılmalıdır. Suriye’den sivil insanlar dışında kalan çeşitli milis çetelerin Türkiye’ye giriş çıkışları derhal engellenmelidir.” dedi.

HDK Mersin İl Meclisi sözcüsü Müslüm Tank eylem sırasında yaptığı konuşmada ise; verilen emperyalist savaşın sonuçlarını her zaman mazlum halkın yaşadığına dikkat çekerek: , “Diyarbakır’da, Hakkari’de süren yangını söndüremeyenler Halep’tekini söndüremez. Türkiye halkları Suriye’nin iç işlerine karışılmasını istemiyor. Fakat AKP hükümeti allayıp pullayıp meclisten tezkereyi geçirdi. Ama bu her şeyin sonu demek değil. Türkiye halkları Suriye ile savaş istemiyor” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu