Emek

Tersanede bir iş cinayeti daha

H. Merkezi: Tersanelerde yaşanan iş cinayetlerine bir yenisi dün (18 Temmuz) İzmir’de eklendi.

 

İzmir Aliağa Gemi Söküm Tesislerinde yaşanan “iş kazasında” Hüseyin Gürtaş, tersanelerde yaşanan iş cinayetlerine kurban giden 151. işçi oldu.

 

Kalkavan Tersanesi’nde bozmacı olarak çalışan Gürtaş gemi kapağını bozumunu yaparken, 8 metre yükseklikten düşerek yaşamını yitirdi.

 

Cenazesi adli tıpta olan Gürtaş’ın Aliağa Cemevinde yapılacak olan cenaze merasiminin ardından memleketi olan Sivas-Hafik’e bağlı Beydil Köyü’nde toprağa verileceği açıklandı.

 

Limter-İş: “152. kurban olmak istemiyoruz”

 

Yaşanan olayın ardından yazılı bir açıklama yapan DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası Gürtaş’ın ailesine, yakınlarına ve tüm tersane işçilerine başsağlığı dilerken; olayın sorumlusunun “güvencesizliğin, kuralsızlığın ve zulmün birincil adresi olan AKP hükümeti, icraatlarıyla patronlara cesaret veren Çalışma Bakanı ve İSİ Güvenliğini maliyeti artıran gereksiz masraf gören tersane patronu” olduğunun altını çizdi.

 

Gırtlağına kadar iş cinayet batmış, çalışma bakanı değil de adeta “ölüm bakanı”nı andıran Faruk Çelik’in derhal istifa etmesini, arkadaşımızın ölümüne sebep olan Kalkavan Tersanesi patronunun  bilerek ve isteyerek işçi öldürmekten tutuklanıp cezalandırılmasını istiyoruz” diyen sendika, “Artık yeter,152. kurban olmak istemiyoruz” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu