Güncel

Teleferik Dayanışması 5 forumu gerçekleştirdi

Bursa: Gezi direnişi ile başlayan eylem ve etkinliklerin ardında, Bursa’nın birçok semt ve mahallesinde başlayan forumların bir kısmına ramazan ayından dolayı ara verilirken, Teleferik Dayanışması her Cuma gerçekleştirdiği forumun beşincisini düzenledi.

Teleferik Dayanışması, Akcağlayan, Teferrüç, Piremir ve Zümrütevler’den oluşan dört mahallede yaşam alanlarında, yaşanan sorunları birlikte tartışıp birlikte tespit ediyor. Mahalleliler yereldeki yaşanan sorunların birçoğunun sistemden kaynakladığını tartışmalarda ifade etmekteler. Beşinci forumda birlikte tartışıp tespit etikleri konular ise şöyle:

1-“Eğitimde dönüşüm adı altında okullarımız bizlerden habersiz İlköğretime veya Ortaöğretime dönüştürülüyor. Bizlere ve çocuklarımızı uzak okullara veya İmam hatiplere göndermemize reva görüyorlar. Uzak okullara altı yaşında bir çocuğu göndermemiz için ya aile olarak yada servisle götürmek, çoğu asgari ücretle çalışan bizleri zorlayacaktır.

2- Sağlıkta dönüşüm adı altında, daha önce randevusuz gittiğimiz Sağlık Ocakları şimdi randevu almadan bakmıyor. Ve Sağlık Ocakları dahi katkı payı adı altında paralı hale getirilmektedir. Piremir ve Teferrüç Mahallelerinde Sağlık Ocağı sıkıntısı yaşıyoruz ve sağlık hizmeti almak için uzak mahallere gitmeye mahkûm bırakılıyoruz.

3-Akcağlayan mahallelileri olarak çocuklarımızı gönderebileceğimiz düzgün bir parktan yoksunuz. Teleferik çevresindeki çamlık alanlarında işe düzgün bir ışıklamada yoktur.

4- Teleferik çevresindeki tüm mahallelerde düzgün bir Pazar yeri alanı yoktur. Projelerde var olan Pazar alanları neden yapılmıyor.

5-Tüm mahallerde elektrik telleri yer altına alınırken, lodosun en etkili olduğu mahallerimizde halen yer altına alınmış değil.

6- Mahallelerimizde gençlerimiz uyuşturucu ve madde bağımlık, kültürel yozlaşma başını almış gidiyor. Bunların çoğu güvenlik güçlerin gözetiminde yapılıyor.

7-Teleferik semtinde yapılan yeni Teleferik istasyonu nedeniyle, Teleferik çamlık alanın ne kadar talan edileceğini bilmek için Belediyenin bir an önce proje hakkında halkı bilgilendirmesi.”   

Teleferik Dayanışması ve mahalle halkı tartışıp tespit etikleri bu sorunlarını mahalle muhtarları de dâhil ederek, birlikte çözmek için mücadele edeceklerini kararlaştırdılar. Ve forumlarda filim, sinevizyon, şiir dinletisi gibi kültürel etkinliklerinde yapılmasını kararlaştırdılar. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu