Emek

Tekstil işçileri greve çıkıyor

H. Merkezi: Tekstil iş kolunda örgütlü bulunan ve 55 bine yakın üyesiyle Türkiye’nin 2. büyük sendikası olan Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) ile işveren örgütü Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası arasında süren Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden anlaşma çıkmaması üzerine 3 Temmuz günü TEKSİF yaptığı basın toplantısı ile greve gideceğini duyurdu.

Türk-İş 1. bölge temsilciliğinde gerçekleşen basın toplantısında konuşan TEKSİF Genel Başkanı Nazmi Irgat, 30 işyeri ve işletmede 12 bin işçiyi kapsayan görüşmelerde kendilerinin anlaşmadan yana olmalarına rağmen işverenin uzlaşmadan uzak tavrının grev sürecine götürdüğünü ve bu durumun sorumlusunun iş veren olduğunu belirtti. Tekstil işçilerinin yoksulluk sınırının altında yaşadığına dikkat çeken Irgat, “Şimdi fedakarlık sırası işverenlerdedir” dedi. Irgat, konuşmasının devamında, 28 Haziran’da grev kararının alındığını ve 3 Temmuz günü itibariyle işyerlerine asılmaya başlandığını söyledi.

En kısa zamanda grev eylemliklerinin örgütlenmesi için çalışmaların başlayacağını belirten Irgat, bölge toplantılarına hız verdiklerini ve 60 gün içerisinde grev kararının uygulamaya konulacağını vurguladı. Irgat, son olarak sorumluluğun patronlarda olduğunu belirtti ve “Çalışma barışı onların elindedir” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu