Güncel

“Tecrit öldürüyor, F tipi hapishaneler kapatılsın”

İstanbul: İnsan Hakları Cezaevi Komisyonu 15 Eylül Cumartesi günü saat 18.00’de Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelerek “Tecrit öldürüyor, F tipi hapishaneler kapatılsın” dedi. F tipi cezaevlerinin can almaya, hak gasplarının devam ettiğini vurgulayan; Ümit Efe hasta tutsakların ölüme terk edildiğine ve tüm bu yaşananlar dikkat çekmek için F oturma eylemlerine devam edeceklerini açıkladı. Ümit Efe’nin ardından komisyon adına açıklama yapan Pınar Yanardağ; “Bizler, tanığı olduğumuz tecrit işkencesine, mahpusu insandan saymayan anlayışa karşı hep mücadele ettik, bundan sonrada edeceğiz” diyen Yanardağ; daha önce defalarca söylediklerini, bundan sonra da bıkmadan söylemeye devam edeceklerini vurgulayarak; “Hapishanelere de sağlığa erişimin önündeki tüm engeller derhal kaldırılsın” dedi.

Yanardağ sözlerini şöyle sonlandırdı; “Hapishanelerde yaşanan ölümlerin ve insanlık dışı uygulamaların başlıca sorumlusu insan hakları savunucularının ve kamuoyunun tüm çığlıklarına kulak tıkayan Adalet Bakanı olmak üzere tüm sorumluları bir kez daha istifaya çağırıyoruz. Tüm duyarlı kamuoyunu hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Basın açıklaması; “Tecrite işkencesine son”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarıyla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu