Güncel

Bingöl’de devletten “Tecavüzcüye” koruma

Amed: Devletin yaratmak istediği tecavüz kültürü sonucu Bingöl’ün Solhan İlçesi’nde oturan 16 yaşındaki E.A, geçen ay Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, 2 yıl önce uzman çavuş Y.A. tarafından kaçırılarak cinsel istismara uğradığını, daha sonraki tarihlerde defalarca uzman çavuş Y.A. ve arkadaşları İ.Y., M.T., M.K. ve soyadını bilmediği H. adlı uzman çavuşların cinsel istismar ve tecavüzüne uğradığını belirterek, söz konusu kişilerden şikayetçi olduğunu belirtti. Başvurudan sonra açılan soruşturma kapsamında tutuklanan 4 uzman çavuşun bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması yaratmak istediği kültüre ne kadar sahip çıkmak istediğini de gözler önüne seriyor.

Bingöl’de yaşandığı ve soruşturma konusu olan ve cinsel istismar ve tecavüz iddiaları ile ilgili E.A’nın avukatı Canan Çakabay, “savcılığın olayı titizlikle araştırdığını ve soruşturmayla ilgili gizlilik kararı alındığı için soruşturmanın ne aşamada olduğunu bilmediklerini” söyledi. Avukat Çakabay, müvekkili için de savcılıktan koruma isteminde bunduklarını belirterek, bu yöndeki taleplerinin de kabul edilmesini umut ettiklerini söyledi. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise twitter’dan yaptığı açıklamada, “Sessiz kalmayacağız” Arkadaşlarım konunun tüm ayrıntılarını öğreniyor. Gerekirse Bakanlık olarak müdahil olacağız” dedi. Fakat Fatma Şahin yaşanan bu tür olaylarda da açıklamalar yapmasına karşın, yaşanan olayların “Faili korumaktan” öteye gitmediği sürekli bir tekrar halini almıştır.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu