GüncelManşet

TC’nin ölülere bile tahammülü yok!

Mersin: Gewer’de Veysel ve Reşit İşbilir’in polis tarafından katledilmesinin ardından birçok yerde protestolar yapılıyor. Mersin’de de yapılan eylemlerle katliam kınandı.

8 Aralık günü BDP’nin çağrısı ile BDP il binası önünde bir araya gelen kitle “Katil TC hesap verecek, Sayın Öcalan, Biji Berxwedana YPG, Gençler Dağlara Özgür Vatana, Yaşasın Halkların Kardeşliği, Kahrolsun Tekçi Zihniyet, Kahrolsun Katiller” gibi sloganlar atarak tepkilerini haykırdı. Yapılan eylemde ilk olarak BDP PM üyesi İnan Kızılkaya; Roboski’de 34 Kürdü katledenlerin terfi ettirildiği ülkemizde devletin bu katliamı yapmasının şaşırtıcı olmadığını vurgulayarak “Meşru eylemde devlet iki fidanımızı katletti. Yaşanan katliamdan sonra ana akım medyada öldürülenlerin sivil olmadıklarına dair iddialar ortaya atılıp olayla alakasız arşiv görüntüleri yayımlandı. Ancak biliyoruz ki katledilen insanlar sivil, bizden biriydi” dedi. Kızılkaya, doksan yıllık ret ve inkar politikasından vazgeçilmesi gerektiğini ve barış sürecinin başarıya ulaşmasının ancak müzakerenin derinleşmesi ile mümkün olduğunu belirterek aynı Mandela gibi Öcalan’ın da özgürlüğüne kavuşacağını dile getirdi. mersin gewer 3Son olarak Kızılkaya; barış sürecindeki taleplerinde kırmızı çizgilerin olduğunu söyleyerek bu talepleri şöyle sıraladı “Kürtlerin statüsü tanınsın, Anadil hakkı sağlansın, Hasta tutsaklar serbest bırakılsın, Kalekol ve karakollar kaldırılsın ve inşaatları durdurulsun, Suriye ve Rojava’daki Kürtlerin statüsü tanınsın”. Ayrıca haklarını pazarlık konusu yapmayacaklarını söyleyen Kızılkaya, TC’nin süreci baltalamak için yaptığı katliamı provokasyon olarak algıladıklarını ve kınadıklarını söyleyerek devletin kendi güvenlikleri için bu katliamdan vazgeçmesini söyledi.

Daha sonra kitle adına açıklamayı okuyan BDP İl Başkanı Halis Değer ise; “Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan ile bir süredir başlayan diyalog ve müzakereler sonucu Sayın Öcalan’ın 2013 Newroz’unda ki çağrısı ile barış süreci başlatılmış, bu çerçevede sürecin gereği olarak karşılıklı adımların atılması istenmiştir. Bu doğrultuda PKK elinde bulunan esirleri serbest bırakmış, dağdaki gerillalarını sınır dışına çekmeye başlamış söylemlerini barış diline göre yapmıştır” dedi. mersin gewer 2Ayıca Halis Değer, Öcalan’ın ve Kürt tarafının bu olumlu yaklaşımına rağmen, hükümetin sürekliliğini sağlayacak hiçbir adım atmadığınıı hatta Başbakan’ın, ‘Barış sürecini kim baltalarsa tarih ve insanlık vicdanı karşısında vebal ödeyecek’ diyor olmasına rağmen sürecin çözümünü zamana yaymak istediğini belirtti. Değer; “Hükümet ise halkların umudunu ve beklentilerinin aksine halkları oyalayan sözde paketler ve afakî sözlerle süreci sürdürmek istemektedir. Maalesef ülkede yine gözaltılar, yine tutuklamalar, yine meşru demokratik etkinlik ve eylemlere müdahaleler olmaktadır” diyerek “Kürtlerin kimliğine, diline, kültürüne yasak koyan, varlığına tahammül edemeyen zihniyet maalesef ölülerine de tahammül edememektedir diye vurgularken Dinimizce kutsal sayılan mezarlarına saldırılmakta ve tahrip edilmektedir” diye ekledi. Açıklamaya “Yine daha gün Gewer’de yapılan katliam genelde Kürtler adına çıkan kazanımlar özelde de Rojava’da açığa çıkan mersin gewer 4statüyü boğmaya çalışmaktadır. Bu katliam Kürt sorununun çözümünü istemeyen odakların ortak kontra operasyonu ve tavsiye planıdır. Bu katliamları gerçekleştirenlere nefretle kınıyor ve lanetliyor faillerinin bir an önce bulunmasını talep ediyoruz” diye ekleyerek sözlerini “Çok iyi bilinmelidir Kürt’ler ve devrimci demokrat güçler bu tür provakatif katliamlara karşı sessiz kalmayacak, demokratik meşru hakları olan eylemlikleriyle cevap verecektir” diyerek noktaladı. Polis yoğunluğu ve barikatı altında yapılan, Partizan ve birçok demokratik kitle örgütünün destek verdiği basın açıklaması atılan sloganlarla kitle tarafından sonlandırıldı.  

 

 

 

 

mersin gewer 5

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu