GüncelManşet

Taylan Kulaçoğlu tutuklandı

H. Merkezi: Geçtiğimiz hafta “RedHack” operasyonu adı altında yapılan gözaltı teröründe 14 kişi gözaltına alınmış 9 kişi savcılıkta 5 kişi ise mahkeme de serbest bırakılmıştı.  Mahkeme tarafından serbest bırakılan Taylan Kulaçoğlu savcılığın itirazı üzerine 28 Kasım günü tekrar gözaltına alındı.

Dün (29 Kasım) Çağlayan Adliyesine götürülen Kulaçoğlu, nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Ankara’ya sevk kararı verilen Kulaçoğlu, sevk edilmek üzere Metris Hapishanesi’ne götürüldü.

Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, Kulaçoğlu’nun RedHack’in “Manyak” adını kullanan aktivist olduğunu iddia ediyor.

Kulaçoğlu, Çağlayan Adliyesi’nden çıkarılırken, “Başımız dik” dedi.

taylankulaçoğluKulaçoğlu’nun avukatı Efkan Bolaç, polisin “eleme” yolu ile Kulaçoğlu’nun, “Manyak” olduğu kanısına vardığını belirterek, polisin savcıya anlattıklarını Bianet’ten Ayça
Söylemez’e şöyle aktardı:

Bir sohbet odası olan MIRC’ta ‘Manyak’ın konuşmalarına ulaştık. Manyak, ‘askerlik sorunu olduğunu, kısa süre önce dedesinin hayatını kaybettiğini, ondan gelecek mirasla askerlik için gereken parayı bulacağını yazdı. Manyak’ın Fransa’da yaşadığını önceden tespit etmiştik. Bu konuşmanın ardından Fransa’da yaşayan ve bir yakınını yakın zamanda kaybedenleri taradık. Bu kriterlere uyan 6 bin 800 kişi vardı. Bu kişilerin içinden askerlik sorunu olanları bulduk, 600 kişiye ulaştık. İçlerinden en iyi bilgisayar kullanan Taylan Kulaçoğlu’ydu, biz de onun Manyak olabileceğini düşünüyoruz.”

Kulaçoğlu’nun tutuklanması üzerine sosyal medyada çeşitli destek kampanyaları başladı. Öte yandan RedHack’te Kulaçoğlu’nun kendileriyle bir ilişkisi olmadığını, “suçsuz” olduğunu yaptığı açıklamalarla belirtti. Ayrıca RedHack, tutuklaya tepki olarak AKP Ordu sitesini, AKP Pendik ve Esenler Twitter hackledi.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu