Güncel

Taksim’de HDK açıklamasına; “OHAL” durumu! (video haber)

İstanbul: 8 yıl 9 aylık bir zaman dilimi; halkın iradesine vurulmak istenen bir kelepçe. Barışın ve özgürlüğün temsilcisi olmak isteyen bir vekile verilen bir “ceza” 8 yıl 9 ay. Kürt halkını temsil ettiği için, anadile, gerillaya sahip çıktığı için bu 8 yıl 9 ay. BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel’e verilen ceza aslında Levent Tüzel’in dediği gibi şaşırtıcı değil. Başbakan Erdoğan’ın konuşmalarının (“Gereken yapılısın!”) ardından birkaç gün içinde böyle bir açıklama yapılması ve cezanın verilmesi…!

Halk vekiline sahip çıkıyor!

Kürt halkı gerillasını nasıl sahipleniyorsa vekili için sokaklarda. “İrademe dokunma” diyor egemenlere. Ve “Sebahat Tuncel onurumuzdur!” diye haykırıyor. Alanlarda bu kez vekiller için buluşuluyor ne yazık ki; ne ilk kez ve de bu sistemde bu son olacak.

“Baskılar bizi yıldıramaz!”

22 Eylül Cumartesi günü Hakların Demokratik Kongresi(HDK) Taksim Tramvay Durağı’n saat 18.30’da bir araya gelerek Sebahat Tuncel’e verilen cezayı protesto etti.

Yürüyüş yapmayı düşünen kitlenin üzerinde ise muazzam bir baskı vardı. Taksim’de sanki OHAL vardı. Daha eyleme 2 saat kala polis hazırlık yapmış kitleyi bekliyordu. Basın açıklaması başlamadan önce İstiklal caddesine girişte polis panzerlerle barikat kurmuş ve maskeleri ve biber gazlarıyla bekler durumdaydı. Kitleyi dört bir yandan sararak ablukaya alan polis açıklama sırasında sürekli bir hareketlilik halindeydi!( 2-3 dakika arayla maskeleri yüzlerine takıp biber gazlarını ortaya çıkarıyorlardı!)

Bu ödenmesi gereken bir bedel değil!

Kitle adına açıklama yapan HDK İstanbul İl Meclisi Yürütme Üyesi Erdal Demirhan;Yargı bu karar ile Başbakan’ın ve AKP’nin direktifleri doğrultusunda davranmakta olduğunu teyit etmiştir.” Dedi ve şöyle devam etti; “Türkiye’nin tüm demokrasi ve barış güçlerine, emekçilerine, demokratlarına, aydınlarına, sanatçılarına, vicdan sahibi insanlarına sesleniyoruz: Gelin birlikte bu gidişe ‘Dur’ diyelim. Daha fazla kan dökülmesini engelleyelim. Halkların birbirine düşman edilmesine göz yummayalım.”

Yapıl açıklamada söz alan milletvekili Levent Tüzel; Sebahat Tuncel’in cezaevinden çıkartılarak vekil seçildiğini hatırlatarak onuruyla direndiğini dile getirdi. Bugüne kadar Kürt vekillerin ödenmesi gereken bedelleri ödediklerini ve ödeyeceklerine dikkat çeken Tüzel bu verilen ceza için; “ödenmesi gereken bir bedel olsaydı ödenirdi. Bu ödenmesi gereken bir bedel değil” dedi. Ve verilen bu cezanın 1 Ekim’de iş başında olacak olan meclis için hazırlık olduğuna dikkat çekti. Tüzel konuşmasında; “Çatışmasız ve silahsız güven ortamında yapılacak bir anayasa istiyoruz; ama siz halkın vekillerini tutuklamanın peşine düşerseniz bu ülkede barış kapısı aralanmaz bunu Başbakan da çok iyi biliyor” sözlerini vurguladı.

Açıklamada söz alan milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise; “Bundan bir yıl önce burada, yine analarımızla birlikte vekillerimize sahip çıkmak için buradaydık. Aradan bir yıl geçti. Ne değişti? Değişen tek şey, yüzlerce gencimizin yaşamını yitirmesi oldu.” sözlerini dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu