Güncel

Taksim’de esnaf isyanda

İstanbul: Dün (21 Temmuz) akşam saatlerinde Galatasaray Lisesi önünde “Hükümet adım at” demek için bir eylem düzenleyen BDP Şişli İlçe Örgütü; AKP’li Beyoğlu Belediyesi’nin uyguladığı işyerleri önüne masa-sandalye koyma yasağının ikinci yılını protesto eden Beyoğlu esnafının eylemine destek verdi. İstiklal Caddesi “Katil polis, sokaklardan defol” sloganları ile inledi.

 

Eyleme faşist saldırı

Dün Galatasaray Lisesi önünde buluşan BDP Şişli İlçe Örgütü, “Hükümet adım at, hasta tutsaklar başta olmak üzere tüm siyasi tutsaklar serbest bırakılsın, TMK kaldırılsın, koruculuk lağvedilsin, seçim barajı düşürülsün karakol ve HES yapımı durdurulsun, anadilde eğitim hakkı tanınınsın” pankartı açarak bir eylem gerçekleştirdi.

Üzerlerine “Hükümet adım at” yazılı yelekler giyen yüzlerce kişi, “Hernepeş” ve “Çarxa Şoreşe” marşlarını söyledi. BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel de söz alarak, “Sürecin heba olmaması için hükümetin adım atması gerekmektedir” dedi. Tuncel’in konuşması sırasında Tünel yönünden gelen bir Kasımpaşa Spor taraftarları oturma eylemi yapan BDP’lilere sözlü sataşmalarda bulundu. Kitle saldırgan grup arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polis Kasımpaşa Spor taraftarlarını alandan uzaklaştırdı. BDP’liler daha sonra Beyoğlu esnafına destek vererek eyleme katıldı.

 

“Esnaf 2 yıldır mağdur, yeter”

Aynı saatlerde İstiklal Caddesi üzerinde bir araya gelen Beyoğlu esnafı, Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) öncülüğünde AKP’li Beyoğlu Belediyesi’nin 20 Temmuz 2011’de ilçedeki eğlence, lokanta, kafeterya gibi mekanların önüne masa-sandalye konulmasını yasaklayan düzenlemesini 2. yıldönümünde Taksim’de yaptığı yürüyüşle protesto etti.

Mis Sokak’ta toplanan yüzlerce esnaf, “Esnaf 2 yıldır mağdur, yeter” pankartını açarak Beyoğlu Belediyesi’ne doğru İstiklal Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. “Esnafa destek ol Türkiye” dövizlerinin taşındığı yürüyüşte sık sık, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Her yer Taksim Her yer direniş”, “İstanbul uyuma Beyoğlu’na sahip çık”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

BDP’lilerin de desteğe eylem vermesinin ardından kitle tarafından sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği“, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Biji biratiya gelan” sloganları atıldı. Yürüyüşüne devam eden esnaf ve yurttaşların önü Odakule yakınlarında İstiklal Caddesi’ne barikat kuran polis tarafından kesildi.

Polis barikatını kitle “Katil polis” ve “Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz” sloganları ile protesto etti. Polisin esnafların Beyoğlu Belediyesi’ne yürümesine izin vermemesi üzerine polis barikatı önünde basın açıklaması yapıldı.

Beyoğlu esnafı adına açıklamayı yapan BEYDER Başkanı Tarkan Konar, “Beyoğlu Belediyesi 800 adet olan yeme-içme, eğlence ruhsatlı mekan sayısını kimseye danışmadan alt yapı ve denetim mekanizmasını kurmadan yaklaşık 2 bin 200 yeni ruhsat vererek ruhsat sayısını 3 bine çıkartarak kaos ortamı yaratmıştır” diye konuştu.

 

“Esnafa destek ol Türkiye”

Esnafa destek ol Türkiye” kampanyasını başlattıklarını ifade eden Konar, “Talebimiz derhal bir proje ile Beyoğlu esnafına makul bir ölçü içinde masalarının iade edilmesidir. Bizler üzerimize düşenleri yapmaya hazırız ama Beyoğlu’nu, ekmeğimizi, geleceğimizi terk etmeyeceğiz” dedi. Basın açıklamasının ardından esnaflar Taksim Meydanı’na yürüyerek eylemlerini sonlandırdı.

 

[widgetkit id=247]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu