GüncelManşet

(Video) Taksim’de Cumartesi Direnişi!

İstanbul: Sosyal medya üzerinden çağrısı yapılan Gezi eylemine polis saldırdı. Çok sayıda gözaltının da yaşandığı eylem gece geç saatlere kadar sürdü.

Sosyal medya üzerinden eylem çağrısı yapılması üzerine polis Taksim’i akşam saatlerine doğru ablukaya aldı. Gezi Parkı’nı kapatan polis, İstiklal Caddesi üzerinde ve caddeye bakan tüm sokaklarda bekleyerek Taksim’i abluka altına aldı. Polis ayrıca İstiklal Caddesi üzerinde GBT uygulaması yaptı.

Saat 19.30 civarı sloganlarla İstiklal Caddesi üzerinde toplanan kitle polis tazyikli su ve plastik mermiye saldırdı. Kitle ara sokaklara çekilirken sivil polislerinde saldırısıyla 6 kişi gözaltına alındı. Polisin saldırısına karşılık kitle sık sık, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Polis simit sat onurlu yaşa”, “Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz” sloganlarını attı. Polis saldırının dozunu ilerleyen saatlerde arttırarak gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermiye Taksim’i savaş alanına çevirdi. Buna karşılık kitle ise marşlarla ve sloganlarla kararlı şekilde İstiklal Caddesi üzerinde kalmaya devam etti. Birçok sokakta polisin yakın mesafeden kitleye plastik mermi sıktığı gözlemlendi.
Mis Sokak’ta saldırılara direnen kitleye saldıran polis, kitlenin bir kısmını sokaktaki dükkânlarda sıkıştırarak gözaltına alındı. Sokakta onlarca kişi gözaltına alınırken polis çekim yapan basına da saldırarak çekim yapmasını engelledi. İstiklal Caddesi üzerine kadar sokağı kapatan polis görüntü alınmasını engellerken basına da tazyikli su ile saldırdı. Gözaltılar sırasında direnişçilerin darp edildiği gözlemlendi. Ayrıca eylem boyunca birçok esnaf ve çevre sakini polise tepki gösterdi.
Çatışmalar İstiklal Caddesi ve çevresindeki sokaklarda gece geç saatlere kadar sürdü.

 

[widgetkit id=272]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=M7P64591kPA&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu