Emek

Taşiş-Der: Taşerona Karşı Mücadelemiz Sürecek!

Taşeronlaştırmanın çığ gibi büyüdüğü ülkemizde işçi ve emekçiler buna karşı çeşitli direniş odakları oluşturuyor. Bunlardan biride kamuoyunda Çapa direnişiyle adını duyuran bilinen Taşeron İşçileri Derneği (Taşiş-Der).

Bizde Özgür Gelecek gazetesi olarak geçtiğimiz günlerde genel kurulunu yapan Taşiş-Der başkanı Celal Bilgin ve Çapa’da direnen işçilerden Serkan Aydın ile taşeronlaşma, derneğin kuruluşu, 10 Ekim’de gerçekleştirilen genel kurul ve derneğin önüne koyduğu hedefler üzerine sohbet ettik.

Biraz Taşeron İşçileri Derneği hakkında konuşalım. Nasıl kuruldu, neyin ihtiyacı olarak ortaya çıktı.

Serkan Aydın, Taşiş-Der üyesi: Bizim derneğimizin 4 yıllık bir tarihi var aslında. Ve bizim derneğimiz o kadar doğalında kuruldu ki. Yani dernek kuralım şeklinde olmadı.

Süreç bu derneği dayattı aslında 3-5 kişi cebimizden ne çıktıysa o şekilde kurduk. O zaman 20 kişi kadardık yani üyelerimizin sayısı şimdi bin 500 üyemiz sadece Çapa’da.

Greve çıkarken rektörlük paso saldırıyordu, sokağa çıkmaktan başka şansımız kalmamıştı. Bizim dernek kurmadan önce Çalışma Bakanlığı’nın bir raporu vardı.

Rapor sağlıkta taşeron çalıştırmayı yasaklayan bir rapordu. Örneğin ben burada sağlıkta hizmetinde çalışıyordum ama adım servis elemanıydı.

Normalde servis elemanının sağlık hizmeti vermesi suç, olamaz böyle bir şey.

Pek çok dava açtık ve birçok sağlık çalışanı kadroya geçti. Davalarda, mahkemelerde sıkıntılı bir süreç yaşadık. Bizlerde sokaklara çıktık, grev çadırına kadar gittik.

Daha sonra 180. günde bizler rektörlükle uzlaşarak grevi bitirme kararı aldık. Ama bu grev başlamadan önceki dönemde, rektörlük bizim elimizde mahkeme kararı olmasına rağmen bize  “mahkemede bizden, savcılıkta bizden, hükümet, rapor da hepsin bizden yana, elinizde on tane karar olsa ne yazar, hiçbir şey yapamazsanız” dediler.

Geçtiğimiz aylarda 180 günlük bir direnişiniz oldu.  Kazanımla sonuçlanan direniş süreci için ne söyleyebilirsiniz?

Geçtiğimiz aylarda 180 günlük bir direnişiniz oldu.  Kazanımla sonuçlanan direniş süreci için ne söyleyebilirsiniz?

Celal Bilgin, Taşiş-Der Başkanı: Bu grev döneminde geçmişte gasp edilen tüm haklarımızı aldık, on yıl izine çıkamamıştık onların hepsini aldık. Ciddi bir mücadele verdik ve ciddi kazanımlar elde ettik.

Bu kadar kısa sürede bu kadar hızlı kazanım elde eden taşeron mücadelesi Çapa’da gerçekleşti. Örneğin; biz burada çok fazla kişiyi kadroya geçtirdik. 2 bin 500 kişi kadroya geçti.

Geçen hafta yaptığınız genel kurul gerçekleştirdiniz…

Celal Bilgin (Taşiş-Der Başkanı): Geçen hafta işte 12 Ekim günü bir kurul yaptık. Genel kurulumuz oldukça coşkulu geçti, öncekilere daha iyi geçti.

Bizler özelde burada genelde tüm Türkiye’de tüm taşeron işçileriyle birleşen, dayanışan ve buradaki son taşeronu kadrolu geçirecek, haklarını alacak bir mücadele izlemek.

Biz buradaki taşeron işçilerin güvenini grev döneminde kazandık, üzerimizde çok baskı olmasına rağmen, şimdi bu güveni kaybetmeden bu mücadeleyi yürütmek ve büyütmek gibi bir derdimiz var.

Bizim tüm bunlara karşı mücadelemiz devam edecek, tüm işçiler birlik olursa kazanamayacağım hiçbir şey yok.

Peki, yeni yasayla birlikte birçok sendikanın yetkisi düşecek, işçiler sendikal örgütlülüklerden koparılacak. Buna ne diyorsunuz?

Devlet taşeronlaşmayı arttıracak, dernekleşme artacak bence. Taşeronlaştırma büyüyecek buna karşı mücadelenin de büyütülmesi gerekiyor.

Yeni çözüm yollarını sendikaların bulması gerekecek.

Bizler burada mücadelemizi kazanımla sonuçlandırdık ve bu mücadele deneyimimizi diğer dernek ve kurumlarla paylaşmak istiyoruz.

Sizlerden de bunu kamuoyuna duyurmanızı istiyorum. Yani diğer taşeron işçilerine aktarmak istiyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu