Dünya

Stuttgart’ta Sivas anması

Stuttgart: Tam 20 yıl önce Sivas’ta Madımak Oteli’nde Pir Sultan Abdal festivali etkinliklerine katılmak için giden sanatçı, aydın ve ilericilere yönelik katliam sonucu 35 canımızı yakarak katlettiler. Bu katliamın 20. yıldönümünde Sivas’tan Lice’ye kadar bütün katliamları lanetlemek, unutturmamak ve hesap sormak için Stuttgart´ta bir yürüyüş organize edildi.

30 Haziran günü Stuttgart Marktplatz önünde toplanan yaklaşık 500 kişi, burada yapılan konuşmalar ardından Türk Konsolosluğu’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca oldukça canlı bir şekilde hep bir ağızdan sloganlar haykırıldı.

Yürüyüşte çeşitli devrimci-demokratik kurumların yani sıra Partizan ve ATİK kitlesi de üzerinde Sivas şehitlerinin resimlerinin bulunduğu ve “Sivas mahkemesinden umut yok, Umut Halkın Adaletinde” yazan pankart açarak yürüdü.

Konsolosluk önüne gelindiğinde yine kurumlar adına konuşmalar yapılırken bir şehit yakını da bir konuşma yaptı. Ardından Konsolosluk önüne bırakılan siyah çelenk ardından eylem atılan sloganlarla bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu